Free Willy 3: The Rescue (1997) - Full Cast & Crew - IMDb
Edit
Free Willy 3: The Rescue (1997) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Sam Pillsbury

Writing Credits (WGA)  

Keith Walker ... (characters) (as Keith A. Walker)
 
John Mattson ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Jason James Richter ... Jesse
August Schellenberg ... Randolph Johnson
Annie Corley ... Drew Halbert
Vincent Berry Vincent Berry ... Max Wesley
Patrick Kilpatrick ... John Wesley
Tasha Simms ... Mary Wesley
Peter LaCroix ... Sanderson (as Peter Lacroix)
Stephen E. Miller ... Dineen
Ian Tracey ... Kron
Matthew Walker ... Captain Drake
Roger Cross ... 1st Mate Stevens (as Roger R. Cross)
Rick Burgess Rick Burgess ... Smiley
Roman Danylo ... Pizza Kid
Rest of cast listed alphabetically:
Michael Dobson ... Coast Guard (uncredited)
Keiko ... Willy (uncredited)

Produced by 

Richard Donner ... executive producer
Julie Durk ... associate producer
Jennifer Dawn Gero ... associate producer
Jennie Lew Tugend ... producer
Mark Marshall ... co-producer
Douglas C. Merrifield ... co-producer
Arnon Milchan ... executive producer
Lauren Shuler Donner ... executive producer

Music by 

Cliff Eidelman

Cinematography by 

Tobias A. Schliessler ... director of photography (as Tobias Schliessler)

Film Editing by 

Margaret Goodspeed ... (as Margie Goodspeed)

Casting By 

Lynne Carrow
Judy Taylor

Production Design by 

Brent Thomas

Art Direction by 

Douglasann Menchions

Set Decoration by 

Louise Roper

Costume Design by 

Maya Mani

Makeup Department 

Sandra Davis ... hair stylist: underwater unit
Gina Hole Lazarowich ... makeup artist (as Gina Hole)
Lisa Leonard ... hair stylist
Julie McHaffie ... hair stylist
L. Taylor Roberts ... makeup artist (as Taylor Roberts)
Fay von Schroeder ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Warren Carr ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Bob Dahlin ... first assistant director
Catherine Kretz ... third assistant director
Collin Leadlay ... assistant director: insert unit
Karen Margolese ... trainee assistant director (as Karen Margolis)
Kim H. Winther ... second assistant director (as Kim Winther)

Art Department 

R.D. 'Luther' Fairbairn ... property master (as Luther Fairbairn)
Erich Hepnar ... greensman (as Eric Hepnar)
Helen Jarvis ... assistant art director
Philip Jean ... construction foreman
Paul Jenkinson ... lead dresser
Daphne Klebe ... art department assistant
Wendy McAllister ... illustrator
Jennifer Moore ... assistant property master
Stephen Wright ... construction coordinator
Randy Casano ... scenic carpenter (uncredited)
Matthew Clancy ... labourer (uncredited) / lead laborer (uncredited)
Ignacio McBurney ... on set dresser (uncredited)
Margo Kaczynska McKenzie ... paint coordinator (uncredited)
Dena Skalin ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Francesca Benedetti ... assistant sound editor
Kelly Cole ... re-recording mixer
Jonas Crawley ... foley mixer
Jacqueline Cristianini ... sound supervisor
Lisa Doyle ... assistant sound editor
Real Gauvreau ... sound editor
James Genn ... assistant sound editor
Dean Giammarco ... re-recording mixer
Sophie Hotte ... sound editor
Sean Kelly ... sound editor
James Kusan ... boom operator
Sheena Macrae ... sound editor
Bill Mellow ... adr mixer
Sina Oroomchi ... adr mixer
Iain Pattison ... adr mixer
Richard Patton ... production sound mixer (as Rick Patton)
Paul A. Sharpe ... re-recording mixer (as Paul Sharpe) / sound supervisor (as Paul Sharpe)
Shane Shemko ... foley artist
Cal Shumiatcher ... additional sound editor
Steve Smith ... additional sound editor
Issac Strozberg ... sound editor (as Isaac 'The Scud' Strozberg)
Kevin Townshend ... sound editor
Cam Wagner ... foley artist
Steven Weakes ... cable person
Dario DiSanto ... foley assistant (uncredited)
Bill Hermans ... second engineer (uncredited)

Special Effects by 

Zach Anderson ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Rey Aquino ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Lance Beard ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Ty Boyce ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Dave Caldwell ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Walt Conti ... whale effects supervisor
Alex Contreras ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Manuel Contreras ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Kim Darren ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Stephanie Englert ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Robert Falck ... special effects assistant (as Rob Falck)
Joss Geiduschek ... animatronic whale creator: Edge Innovations (as Joss Geidusheck)
Jose Gonzales ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Paul Greenfield ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Salmon Harris ... special effects assistant
Bob Hurst ... animatronic whale creator: Edge Innovations
David Knight ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Ingrid Larson ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Tony Lawson ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Tony Lazarowich ... special effects coordinator
Jim Lovette ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Gabe Mackillop ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Alphonso Maldonado ... animatronic whale creator: Edge Innovations (as Alfonso Maldonado)
Rudy Maldonado ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Rosana McHenry ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Jean McNary ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Russell Mead ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Kim Mortensen ... special effects first assistant
Mike Pendergast ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Robin Petravic ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Scotty Pringle ... special effects assistant (as Scott Pringle)
John Raff ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Rick Ray ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Gary Reyes ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Scott Riley ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Corie Robert ... special effects assistant
Edward Roberts ... animatronic whale creator: Edge Innovations (as Ed Roberts)
Ray Rodriguez ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Don Saxby ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Sam Scroggin ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Mark Terzich ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Jesse Thomas ... animatronic whale creator: Edge Innovations
John Titus ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Jeff Weintraub ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Dorian West ... animatronic whale creator: Edge Innovations
John Williams ... animatronic whale creator: Edge Innovations
Mitchell Barham ... animatronic engineer (uncredited)
Gary Bridges ... special effects assistant (uncredited)
Pieter Folkens ... killer whales designer/sculptor (uncredited)
Barry Hebein ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Tom Brydon ... digital artist: Rainmaker Digital Pictures
Ken Hayward ... digital artist: Rainmaker Digital Pictures
James G. Hebb ... 3D artist: Rainmaker Digital Pictures (as Jim Hebb)
Stephen Pepper ... digital artist: Rainmaker Digital Pictures
Christine Petrov ... digital artist: Rainmaker Digital Pictures
Gary Walker ... digital artist: Rainmaker Digital Pictures
Lee Wilson ... visual effects supervisor: Rainmaker Digital Pictures
Bruce Woloshyn ... digital artist: Rainmaker Digital Pictures
Tom Archer ... digital compositing artist (uncredited)
Jamie Hallett ... optical cameraman (uncredited)
Keith Hamakawa ... visual effects coordinator (uncredited)

Stunts 

Dan Bradley ... stunt coordinator
Lauro David Chartrand-DelValle ... stunts (as Lauro Chartrand)
George Josef ... stunts
Michael Langlois ... stunts
David Mylrea ... stunts
Scott Nicholson ... stunts
Mike Nomad ... stunt coordinator: underwater unit
Fred Perron ... stunts
Ronald Robinson ... stunts
Fiona Roeske ... stunts (as F.E. Roeske)
John Sampson ... stunts (as John D. Sampson)
Dawn Stofer-Rupp ... stunt coordinator (as Dawn Stofer)
John Wardlow ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Randy Alderson ... best boy electric: underwater unit
Jim Bach ... video assist operator
Wayne Baker ... first assistant camera: underwater unit
Fred Boyd ... chief lighting technician
Anne Chu ... second assistant camera: underwater unit
Richard Eagan ... first assistant camera: "b" camera
Greg Fox ... first assistant camera: "a" camera
Derek Grieves ... dolly grip (as Derek Grieve)
Michael Guthrie ... best boy grip: underwater unit
Shane Harvey ... still photographer
Kim Heath ... key grip: underwater unit
Pauline Heaton ... underwater photographer: whale birth footage
Tim Hogan ... key grip
Dennis Jones ... assistant chief lighting technician
Rick Maddux ... chief lighting technician: underwater unit
Stephen Maier ... second assistant camera: "a" camera
Tim Palgut ... Camera Assistant
Brian Pearson ... director of photography: second unit
Bob Talbot ... cinematographer: wildlife
Peter Tang ... second assistant camera: "b" camera
William Waring ... camera operator (as Will Warring)
Ken Woznow ... best boy grip
Andy Reynolds ... rigging electrician (uncredited)
Larry Wood ... video playback operator (uncredited)

Casting Department 

Lana Carson ... casting assistant
Courtney Gross ... casting assistant: Los Angeles
Wendy O'Brien ... casting associate: Vancouver
Lynne Carrow ... casting: Canada (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Grace Keating ... key costumer (as Grace Anderson)
Linda Lee Langdon ... assistant costume designer (as Linda Langdon)
Debbie Winston ... set costumer

Editorial Department 

Jordan Acomba ... assistant editor
Sean Hubbert ... assistant editor
Mark Lemmon ... assistant editor
David Orr ... color timer
Heather Persons ... first assistant editor
Michael Smith ... assistant editor
Bonni Devlin ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Kirk Johns ... location manager
David Tarris ... assistant location manager (as Dave Tarris)

Music Department 

Bruce Botnick ... music scoring mixer
Cliff Eidelman ... conductor
Darrell Hall ... music editor
Jack Hayes ... orchestrator
Patrick Russ ... orchestrator
Janet York ... music supervisor
Jacqueline Tager ... assistant music editor (uncredited)

Script and Continuity Department 

Susan Weir ... script supervisor

Transportation Department 

John Franta ... transportation co-captain
Darold Hadley ... transportation co-captain
Scott Irvine ... transportation coordinator
Ron James ... transportation captain

Additional Crew 

Helen Akerly ... assistant production coordinator (as Helen Ackerly)
Tanja Balic ... set assistant
Michele Barber ... assistant production accountant
Shauna Beal ... assistant: Mr. Milchan
Don Blackburn ... set assistant
Mark Carter ... set assistant
John Chisholm ... studio teacher
Jill Christensen ... production coordinator
Candice Dickens ... assistant production coordinator (as Candace Dickens)
Deborah Dimitroff ... set assistant
David Falicki ... medic: underwater unit
Julia Frittaion ... unit publicist
Steve Garber ... set assistant
Cy Grospe ... set assistant (as Cyrillan Grospe)
Josée Kedzierski ... office assistant (as Josee Kedzierski)
Ned W. Krumrey ... craft service: underwater unit
Morgan Lewington ... set assistant
David Richard Lewis ... set assistant
Kathy Liska ... assistant: Ms. Shuler Donner
Glen Lougheed ... set assistant
Melanie Masson ... assistant: Mr. Pillsbury
Sandra Matossi ... production accountant: Canada
Patti McReynolds ... craft service (as Patty McReynolds) / first aid (as Patty McReynolds)
Richard Medhurst ... craft service: underwater unit
Cathy Mickel Gibson ... production accountant
Cynthia Neber ... assistant: Mr. Donner (as Cynthia L. Neber)
Rozzana Ramos ... assistant: Mr. Milchan
Steven E. Rudy ... set assistant
David Schladweiler ... staff assistant: Los Angeles
Lauren Shatzko ... craft service / first aid
Don Steele ... marine coordinator
James Svornich ... marine coordinator: USA (as Jim Svornich)
Melisa Sánchez ... script supervisor: underwater unit (as Melisa Sanchez)
Lynne Taylor ... assistant production coordinator
Matthew Vogel ... assistant: Ms. Tugend
Annie Wilkinson ... studio teacher
Carol Bailey ... assistant accountant (uncredited)
John Carron ... playback coordinator (uncredited)
Neil McDaniel ... marine operator (uncredited)

Thanks 

Keith Walker ... dedicatee (as Keith A. Walker)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed