2020-21 Track and Field Roster

Go To Coaching Staff

Women's 2020-21 Track and Field Roster

Men's 2020-21 Track and Field Roster

Staff Roster

Track and Field Coaching Staff

  • Director of Track & Field and Cross Country/Head Track & Field Coach - Throws

    Matt Ingebritsen

  • 11303583
    Head Cross Country Coach/Distance

    Artie Gulden

  • 12386122
    Sprints/Hurdles Coach

    Jeramie Murray

  • 12386121
    Multi-Events/Jumps Coach

    Erik Rasmussen

  • 12078551
    Assistant Distance Coach

    Sarah Griggs

  • Lindsey Hall
    Assistant Coach

    Lindsey Hall

  • Jay Weaver
    Director of Track & Field/Cross Country Operations

    Jay Weaver

  • Dillon Maggard
    Volunteer Assistant Coach

    Dillon Maggard

Track and Field Support Staff

  • Paul Bugnet
    Assistant Athletic Trainer

    Paul Bugnet

  • Haley McCollough
    Academic Coordinator

    Haley McCollough

  • Kristen Campbell
    Resident Athletic Trainer (Cross Country, Track & Field)

    Kristen Campbell

  • 12722969
    Asst. Media Relations Coordinator (Football Secondary, Golf, Gymnastics, Track/Cross Country)

    Wade Denniston

Women's 2020-21 Track and Field Roster
# Full Name Pos Ht. Academic Year Hometown / High School
Darcy Allen Throws - Sr. South Jordan, Utah / Bingham HS / Utah Valley
Heather Baker Distance - So. Miles City, Mont. / Custer County District HS
Jenny Bitner-Rogers Throws - Jr. Deweyville, Utah / Bear River HS
Jordan Brandt Sprints - So. Sandy, Utah / Brighton HS
Bailey Brinkerhoff Distance - So. St. George, Utah / Desert Hills HS
Ali Bybee Distance - So. Highland, Utah / Lone Peak HS
Callissa Candalot Javelin - Jr. Riverton, Utah / Riverton HS / Long Beach City College
Sophie Chandler Javelin - Fr. Santa Clara, Utah / Snow Canyon HS
Karen Christensen Mid-Distance - Sr. Orem, Utah / Timpanogos HS
Delphine Dah Sprints - Fr. Peoria, Ariz. / North Canyon HS
Aspen Drecksel Multis - Jr. West Jordan, Utah / Bingham HS
Paytin Drollinger Distance - So. Shelley, Idaho / Shelley HS
Maddie Edwards Hurdles - Fr. Pleasant Grove, Utah / American Fork HS
Regan Fillmore Throws - Fr. Eagle, Idaho / Eagle HS
Morgan French Distance - Fr. Meridian, Idaho / Mountain View HS
Dolly Gabri Throws - So. Surrey, B.C., Canada / Sullivan Heights Secondary School
Maia Garren Throws - Sr. Logan, Utah / Logan HS
Audrey Garrett Jumps - Gr. Roosevelt, Utah / Union HS / Arizona
Mattie Geddes Distance - Fr. Twin Falls, Idaho / Twin Falls HS
Abigail Gray Distance - So. Lehi, Utah / Lehi HS
Olivia Griffin Multis - Fr. /
Katie Haviland Distance - Sr. Lehi, Utah / Skyridge HS
Annie Hill Multis - Fr. Heber City, Utah / Wasatch HS
Katie Hoffman Jumps - Fr. Hyde Park, Utah / Green Canyon HS
Gabriella Holmstrom Sprints - So. Uppsala, Sweden / Celsiusskolan
Reagan Hoopes Distance - So. Waunakee, Wis. / Waunakee HS
Abby Jensen Distance - So. Saratoga Springs, Utah / Westlake HS
Autumn Kidd Sprints - Fr. Meridian, Idaho / Kuna HS
Alexis Koetitz Hurdles - Jr. South Willard, Utah / Box Elder HS
LeAnn Larkin-Hatch Distance - Jr. Shelley, Idaho / Shelley HS
Sammi Lee Distance - Fr. Pleasant View, Utah / Weber HS
Hannah Lybbert Multis - So. Davis, Calif. / Davis Senior HS
Xiomara Malone Multis - Fr. /
Claire Mantz-Chugg Distance - So. Smithfield, Utah / Sky View HS
Erin McQuillen Jumps - So. Bettendorf, Iowa / Bettendorf HS
Elsja Mecham Sprints - R-So. Highland, Utah / Summit Academy HS / BYU
Sidnee Naerebout Jumps - Fr. /
Megan Nielsen Distance - Fr. Herriman, Utah / Herriman HS
Taylia Norris Distance - Fr. Panguitch, Utah / Panguitch HS
Djamilliah Paepke-Chile Javelin - Fr. Sandy, Utah / Alta HS
Anna Parkinson Pole Vault - Jr. Riverton, Utah / Riverton HS
Emma Reeves Sprints - Fr. Orem, Utah / Orem HS
Elani Rice Sprints - Sr. Tarzana, Calif. / El Camino Real HS / Cal State Fullerton
Mica Rivera Distance - Jr. Herriman, Utah / Herriman HS
Lydia Robison Throws - Fr. /
Emma Shippen Pole Vault - Fr. Menan, Idaho / Rigby HS
Taylor Smart Distance - So. Lehi, Utah / Lone Peak HS
Olivia Smith Sprints - Fr. Providence, Utah / Ridgeline HS
Alysa Spillett Sprints - Sr. Pocatello, Idaho / Pocatello HS / USU Eastern
Summer Steeneck Pole Vault - Fr. Riverton, Utah / Riverton HS
Hailey Suit Sprints - Jr. Kent, Wash. / Kentwood Senior HS / Green River College
Brooklyn Taylor Hurdles - Fr. Rigby, Idaho / Rigby HS
KaryLee Taylor Distance - So. Universal City, Texas / Randolph HS
Madison Taylor Distance - Jr. Kenosha, Wis. / Indian Trail HS
Megan Terry Distance - So. Hooper, Utah / Fremont HS
Michala Zilkey Throws - Sr. Gig Harbor, Wash. / Peninsula HS
Men's 2020-21 Track and Field Roster
# Full Name Pos Ht. Academic Year Hometown / High School
Bridger Altice Distance - So. South Weber, Utah / Northridge HS
Skyler Andam Sprints - Jr. Sandy, Utah / Copper Hills HS
Heston Andersen Mid-Distance - So.