(DOC) PRESIDENTS OF THIRD REPUBLIC BIOGRAPHY | Jay Cepillo - Academia.edu

PRESIDENTS OF THIRD REPUBLIC BIOGRAPHY

This paper
A short summary of this paper
31 Full PDFs related to this paper
Carlos P. Garcia First term: March 18, 1957-December 30, 1957 (succeeded) Second term: December 30, 1957-December 30, 1961 (elected) Eighth President of the Philippines Era Fourth President of the Third Republic Constitution Amended 1935 Constitution Predecessor Ramon Magsaysay Successor Diosdado Macapagal March 18, 1957 (succeeded into office) Date Elected November 12, 1957; 2,072,257 votes (41 electorate) March 1, 1957, Malacañan Palace, Mani Inauguration December 30, 1957, Independence Gran (aged 62) Seat of Government Quezon City Diosdado Macapagal (December 30, 195 Vice President 1961) Chief Justice Senate President Eulogio Rodriguez (January 22, 1957-Ap Daniel Z. Romualdez (January 27, 1958- Speaker of the House 1961) Previous Positions Bureaucracy: Member, Rehabilitation Co Provincial: Governor of Bohol (1933-194 Executive Cabinet: Secretary of Foreign Affairs (195 National: Vice President of the Philippine Lower House: Representative of the Thir (1925-1931) Legislative Upper House: Senator (elected 1941 but office due to Japanese occupation) (1945 Judicial None President, 1971 Constitutional Convention Others Military: Guerilla resistance leader QUEZON as Governor; Senator; Member of the Rehabilitation Commission OSMEÑA as Senator; Member of the Rehabilitation Worked under other Commission Administrations ROXAS as Senator QUIRINO as Senator MAGSAYSAY as Vice President; Secretary of Foreign Affairs Personal Details November 4, 1896 Born Talibon, Bohol June 14, 1971 Died Quezon City Resting Place Libingan ng mga Bayani, Taguig City Political Parties Nacionalista Party Policronio Garcia Parents Ambrosia Polistico Spouse Leonila de la Serna Dimataga (1906-1994) (m. 1933) Children Linda Garcia-Ocampos Bachelor of Laws, Philippine Law School (1923) Education Cebu Provincial High School (now Abellana National School) High School Teacher Profession Poet Lawyer Academe Teacher, Bohol Provincial School (1923) Source : 1. http://malacanang.gov.ph/presidents/third-republic/carlos-garcia/ 2. http://biography.yourdictionary.com/carlos-p-garcia Manuel Roxas First term: May 28, 1946 – July 4, 1946 Second term: July 4, 1946 – April 15, 1948 Fifth President of the Philippines Era Third and Last President of the Commonw First President of the Third Republic Constitution Amended 1935 Constitution Predecessor Sergio Osmeña Successor Elpidio Quirino Date elected April 23, 1946, 1,333,392 votes (54% of th May 28, 1946, Legislative Building (now N Manila (aged 54) Inauguration July 4, 1946, Independence Grandstand (n Grandstand), Manila (aged 54) Seat of Government Manila Vice President Elpidio Quirino (May 28, 1946-April 17, 19 Chief Justice Manuel V. Moran (July 9, 1945-March 20, Jose Avelino (May 25, 1946-July 4, 1946; Senate President February 21, 1949) Eugenio Perez (May 25, 1946-July 4, 1946 Speaker of the House December 30, 1949) Previous Positions Executive Provincial: Governor of Capiz (1919-1921) Bureaucracy: Chairman, Bigasan ng Baya Cabinet: Secretary of Finance (1938-1941 National: Chairman, National Economic Council (1938-1941) Bureaucracy: National Development Corporation (1938-1941) Bureaucracy: National Enterprises Control Board (1938-1941) Bureaucracy: Chairman of the Rural Progress Administration (1938-1941) Chairman of the Philippine Charity Sweepstakes Office (1938- 1941) Local: Municipal Councilor of Capiz (1917-1919) Lower House: Representative of the 1st District of Capiz (1922-1935) Lower House: Speaker of the House (1922-1933) Legislative Lower House: Assemblyman for the 1st District of Capiz, National Assembly (1935-1938) Upper House: Senate President (1945–1946) Upper House: Senator (elected in 1941 but did not assume office due to Japanese Occupation) (1945–1946) Judicial Law clerk to Chief Justice Cayetano Arellano (1913-1917) 1st Place in the Philippine Bar Examination (1913) Delegate, 1935 Constitutional Convention Others Member, 1943 Preparatory Commission on Philippine Independence QUEZON as Assemblyman; Secretary of Finance; liaison with the U.S. Army Forces in the Far East (USAFFE); Secretary to Worked under other the President; Senator Administrations LAUREL as Head of Bigasang Bayan (BIBA) OSMEÑA as Senate President Personal Details January 1, 1892 Born Capiz (now Roxas City), Capiz April 15, 1948 Died Clark Air Base, Pampanga Resting Place Manila North Cemetery, Manila Political Parties Partido Colectivista Liberal (1922) Partido Nacionalista Consolidado (1923-1933) Partido Nacionalista (“Pro”) (1934) Nacionalista Coalition (Coalition Party) (1935-1937) Partido Nacionalista (1937-1941) Nacionalista Party (1945-1946) Partido Nacionalista-Liberal Wing (1946) Liberal Party (1946-1948) Gerardo Roxas Sr. Parents Rosario Acuña Spouse Trinidad Roura de Leon (1900-1995) (m. 1921) Maria Rosario Roxas Children Gerardo Roxas Manila High School (now Araullo High School) (1910) Education Bachelor of Laws, University of the Philippines (1913) Interpreter in the Court of First Instance of the 15th Judicial Profession District Lawyer Academe Professor of Law, Philippine Law School (1916) Elpidio Quirino First term: April 17, 1948-December 30, 1949 (succeeded) Second term: December 30,1949-December 30, 1953 (elected) Era Sixth President of the Philippines Second President of the Third Republic Constitution Amended 1935 Constitution Predecessor Manuel Roxas Successor Ramon Magsaysay April 17, 1948 (assumed) Date elected November 8, 1949; 1,803,808 votes (50.9 electorate) Inauguration April 17, 1948, Malacañan Palace, Manila December 30, 1949, Independence Gran (now Quirino Grandstand) (aged 58) Seat of Government Manila Quezon City Vice President: Fernando Lopez (1949-1953) Chief Justice Ricardo M. Paras (April 2, 1951-February Manuel V. Moran (July 9, 1945-March 20 Mariano Jesús Cuenco (February 21, 194 Senate President 1951) Quintin Paredes (March 5, 1952-April 17, Camilo Osías (April 17, 1952-April 30, 19 1953-April 30, 1953) Eulogio Rodriguez (April 30, 1952-April 1 November 30, 1953-December 30, 1953) Jose Zulueta (April 30, 1953-November 30, 1953) Speaker of the House Eugenio Perez (July 5, 1946-December 30, 1953) Previous Positions Executive Cabinet: Secretary of the Interior (1936-1938) Cabinet: Secretary of Finance (1935-1936) Cabinet: Secretary of Foreign Affairs (1946-1948) National: Vice President of the Philippines (1946-1948) Legislative Legal Clerk in the Philippine Commission (1915-1916) Lower House: Representative of the First District of Ilocos Sur, Philippine Assembly (1919-1925) Upper House: Senator (1925-1931) Upper House: Private secretary to Senate President Manuel Quezon (1916-1925) Judicial None Others Delegate, 1934 Constitutional Convention QUEZON as Secretary of the Interior; Secretary of Finance; Senator Worked with other LAUREL as Member of Council of State Administrations OSMEÑA as Senate President pro tempore ROXAS as Vice President; Secretary of Foreign Affairs Personal Details Born November 16, 1890 Vigan, Ilocos Sur Died February 29, 1956 Novaliches, Quezon City Resting Place Manila South Cemetery, Makati City Political Parties Nacionalista Party (1919-1946) Liberal Party (1946-1953) Parents Mariano Quirino Gregoria Rivera Spouse Alicia Jimenez Syquia (1904-1945) (m. 1921) Children Tomas Quirino Armando Quirino Norma Quirino Victoria Quirino-Gonzalez Fe Quirino Manila High School (now Araullo High School) (1911) Education Bachelor of Laws, University of the Philippines (1915) Profession Lawyer, Professor Academe Dean, College of Law, Adamson University (1941-1946) Ramon Magsaysay December 30, 1953-March 17, 1957 Seventh President of the Philippines Era Third President of the Third Republic Constitution Amended 1935 Constitution Predecessor Elpidio Quirino Successor Carlos P. Garcia November 10, 1953; 2,912,992 votes (68.9% of the Date elected electorate) December 30, 1953, Independence Grandstand, Inauguration Manila (aged 46) Capital Quezon City Carlos P. Garcia (December 30, 1953-March 17, Vice President 1957) Chief Justice Ricardo M. Paras (April 2, 1951-February 17, 1961) Eulogio Rodriguez (January 25, 1954-December 30, Senate President 1957) Jose B. Laurel Jr. (January 25, 1954-December 30, Speaker of the House 1957) Previous Positions Executive Provincial Government: Military Governor of Zambales (1942-1945) Cabinet: Secretary of National Defen Lower House: Representative, Lone Legislative Zambales (1946-1950) House Committee Chairman of Defe Judicial None Military: Overall Guerrilla Commande Others Military District OSMEÑA as Military Governor of Za Worked under other ROXAS as Congressman Administrations QUIRINO as Congressman; Secreta Defense Personal Details August 31, 1907 Born Iba, Zambales March 17, 1957 Died Mt. Manunggal, Cebu Resting Place Manila North Cemetery, Manila Liberal Party (1946-1953) Political Parties Nacionalista Party (1953-1957) Exequiel Magsaysay Parents Perfecta del Fierro Spouse Luz Banzon (1915-2004) (m. 1933) Teresita Magsaysay-Vargas Children Milagros Magsaysay-Valenzuela Ramon Magsaysay Jr. Bachelor of Arts, Major in Commerce Education College (1932) Mechanic Profession Bus Shop Superintendent Bus Line Branch Manager Diosdado Macapagal December 30, 1961 – December 30, 1965 Ninth President of the Philippines Era Fifth President of the Third Republic Constitution Amended 1935 Constitution Predecessor Carlos P. Garcia Successor Ferdinand E. Marcos November 14, 1961; 3,554,840 votes (55% of the Date Elected electorate) December 30, 1961, Quirino Grandstand, Manila (aged Inauguration 51) Seat of Government Quezon City Vice President Emmanuel Pelaez (1961-1965) Chief Justice Cesar Bengzon (April 28, 1961-May 29, 1966) Eulogio Rodriguez (January 22, 1957-April 5, 1963) Senate President Ferdinand E. Marcos (April 5, 1963-December 30, 1965) Daniel Z. Romualdez (January 22, 1962-March 9, 1962) Speaker of the House Cornelio T. Villareal (March 9, 1962-December 30, 1965) Previous Positions Legal Assistant (Quezon and Laurel administrations) Assistant Secretary of Foreign Affairs for Legal Affairs (1946) Executive Chief Negotiator to the British Government (1947) Secretary to the Philippine Embassy in Washington, D.C. Lower House: Representative of the First District of Legislative Pampanga (1949-1957) Judicial None Others 1st in the Philippine Bar (1935) QUEZON as Legal Assistant LAUREL as Legal Assistant QUIRINO as Assistant Secretary of Foreign Affairs for Legal Affairs; Congressman MAGSAYSAY as Congressman; member of the Laurel Worked under other Mission Administrations GARCIA as Vice President MARCOS as President of the Constitutional Convention C. AQUINO as Member of Council of State RAMOS as Head of the National Centennial Commission Personal Details September 28, 1910 Born Lubao, Pampanga April 21, 1997 Died Makati City Resting Place Libingan ng mga Bayani, Taguig City Political Parties Liberal Party Urbano Macapagal Parents Romana Pangan Purita Lim dela Rosa (c. 1900s-1943) (m. 1938) Spouse Evangelina de la Cruz Macaraeg (1915-1999) (m. 1946) (by Purita de la Rosa) Cielo Macapagal-Salgado; Arturo Macapagal Children (by Evangelina Macaraeg) President Gloria Macapagal-Arroyo Diosdado Macapagal Jr. Education Pampanga High School (1929) Associate in Arts, University of the Philippines (1933) Bachelor of Laws, University of Santo Tomas (1936) Master of Laws, University of Santo Tomas (1941) Doctor of Civil Laws, University of Santo Tomas (1947) Doctor of Economics, University of Santo Tomas (1957) Poet Profession Reporter Lawyer Professor of Law, University of Santo Tomas (1941- Academe 1957) Professor of Law, San Beda College (1948) Assistant Attorney of Ross, Lawrence, Selph and Private Practice Carrascoso Law Firm (1937-1940) Ferdinand E. Marcos December 30, 1965 – February 25, 1986 Tenth President of the Philippines Era Sixth and Last President of the Third Republic First President of the Fourth Republic Amended 1935 Constitution Constitution 1973 Constitution Amended 1973 Constitution Predecessor Diosdado Macapagal Successor Corazon C. Aquino November 9, 1965; 3,861,324 votes (51.94% of the electorate) November 11, 1969; 5,017,343 votes (61.47% of the electorate) June 16, 1981 18,309,360 votes (88.02% of the electorate) Date Elected February 7, 1986; COMELEC tally: 10,807,197 votes (53.62% of the electorate); NAMFREL tally: 7, 376, 599 votes (47.37% of the electorate) December 30, 1965, Quirino Grandstand, Manila (aged 48) December 30, 1969, Quirino Grandstand, Manila (aged 52) Inauguration June 30, 1981, Quirino Grandstand, Manila (aged 64) February 25, 1986, Malacañan Palace, Manila (aged 69) Quezon City (1965-1978) Seat of Government Manila (1978-1986) Fernando Lopez (December 30, 1965-December 30, Vice President 1969) (December 30, 1969-September 23, 1972) Ferdinand E. Marcos (concurrent capacity as President) (June 12, Prime Minister 1978-June 30, 1981) Cesar E.A. Virata (June 30, 1981-February 25, 1986) Chief Justice Ramon C. Aquino (November 20, 1985-March 6, 1986) Felix V. Makasiar (July 25, 1985-November 19, 1985) Enrique M. Fernando (July 2, 1979-July 24, 1985) Fred Ruiz Castro (January 5, 1976-April 19, 1979) Querube C. Makalintal (October 21, 1973-December 22, 1975); Roberto V. Concepcion (June 17, 1966-April 18, 1973); Cesar Bengzon (April 28, 1961-May 29, 1966) Gil Puyat (January 26, 1967-September 23, 1972) Senate President Arturo M. Tolentino (January 17, 1966-January 26, 1967) Speaker of the National Nicanor E. Yñiguez (July 23, 1984-March 25, 1986) Assembly Querube C. Makalintal (June 12, 1978-June 30, 1984) Cornelio T. Villareal (April 1, 1971-September 23, 1972) Speaker of the House Jose B. Laurel Jr. (February 2, 1967-April 1, 1971) Cornelio T. Villareal (January 17, 1966-February 2, 1967) Previous Positions Executive Presidential Technical Assistant (1946-1947) Upper House: Senator (1959-1965) Legislative Lower House: Representative, Second District of Ilocos Norte (1949-1959) Judicial None Military: Major (active service); Colonel (inactive), U.S. Army Others Forces in the Far East (USAFFE) 1st Place in the Philippine Bar Examination (1939) QUEZON as Member of United States Army Forces in the Far East (USAFFE) ROXAS as Technical Assistant Worked under other QUIRINO as Congressman Administrations MAGSAYSAY as Congressman GARCIA as Congressman MACAPAGAL as Senate President Personal Details September 11, 1917 Born Sarrat, Ilocos Norte September 28, 1989 Died Honolulu, Hawaii Resting Place Ilocos Norte Liberal Party (1949-1965) Political Parties Nacionalista Party (1965-1978) Kilusang Bagong Lipunan (1978-1986) Mariano Marcos Parents Josefa Quetulio Edralin Spouse Imelda Trinidad Romualdez Children Maria Imelda Marcos Ferdinand Marcos Jr. Irene Marcos-Araneta Aimee Marcos University of the Philippines High School (1934) Education Bachelor of Laws, University of the Philippines (1939) Profession Lawyer inShare