Formule 2 v roce 2018

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Formule 2 2018
Základní informace
Pořadí2.. ročník
≺ 2017
2019 ≻
Přehled medailí
Mistrovství jezdců
vítěz Spojené království George Russell 287
druhý Spojené království Lando Norris 219
třetí Thajsko Alexander Albon 212
Mistrovství týmů
vítěz Spojené království Carlin 381
druhý Francie ART Grand Prix 350
třetí Francie DAMS 303

Formule 2 v roce 2018 byla druhou sezónou závodní série Formule 2. Začala v bahrajnském Manáma dne 7. dubna a skončila v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech dne 25. listopadu. V sezóně zvítězil britský závodník George Russell před krajanem Landem Norrisem.

Složení týmů[editovat | editovat zdroj]

Tým No. Jezdec Závody
Rusko Russian Time 1 Rusko Arťom Markelov Vše
2 Japonsko Tadasuke Makino Vše
Itálie Pertamina Prema Theodore Racing 3 Indonésie Sean Gelael Vše
4 Nizozemsko Nyck de Vries Vše
Francie DAMS 5 Thajsko Alexander Albon Vše
6 Kanada Nicholas Latifi Vše
Francie ART Grand Prix 7 Spojené království Jack Aitken Vše
8 Spojené království George Russell Vše
Nizozemsko MP Motorsport 9 Španělsko Roberto Merhi 1–8
Francie Dorian Boccolacci 9–12
10 Švýcarsko Ralph Boschung 1–10
Finsko Niko Kari 11–12
Spojené království BWT Arden 11 Německo Maximilian Günther 1–11
Spojené království Dan Ticktum 12
12 Japonsko Nirei Fukuzumi Vše
Španělsko Campos Vexatec Racing 14 Itálie Luca Ghiotto Vše
15 Izrael Roy Nissany 1–10
Španělsko Roberto Merhi 11–12
Itálie Trident 16 Indie Arjun Maini Vše
17 USA Santino Ferrucci 1–7
Itálie Alessio Lorandi 8–12
Spojené království Carlin 18 Brazílie Sérgio Sette Câmara Vše
19 Spojené království Lando Norris Vše
Česko Charouz Racing System 20 Švýcarsko Louis Delétraz Vše
21 Itálie Antonio Fuoco Vše
Zdroj:[1][2][3][4][5][6][7][8][9]

Přestupy jezdců[editovat | editovat zdroj]

Jezdec 2017 2018 Pozice v týmu/Série
Monako Charles Leclerc Itálie Prema Racing Švýcarsko Sauber Formule 1
Itálie Antonio Fuoco Itálie Prema Racing Česko Charouz Racing System Jezdec
Švýcarsko Louis Delétraz Španělsko Racing Engineering Česko Charouz Racing System Jezdec
Nizozemsko Gustav Malja Španělsko Racing Engineering Itálie Pertamina Prema Theodore Racing Jezdec
Nizozemsko Nyck de Vries Itálie Rapax Itálie Pertamina Prema Theodore Racing Jezdec
Švédsko Gustav Malja Španělsko Racing Engineering Německo Team Project 1 Porsche Supercup
Itálie Luca Ghiotto Rusko Russian Time Španělsko Campos Vexatec Racing Jezdec
Japonsko Nobuharu Macušita Francie ART Grand Prix Japonsko Docomo Team Dandelion Racing Super Formula
Thajsko Alexander Albon Francie ART Grand Prix Francie DAMS Jezdec
Spojené království Oliver Rowland Francie DAMS Francie Nissan e.Dams Formule E
Švýcarsko Ralph Boschung Španělsko Campos Racing Nizozemsko MP Motorsport Jezdec
Spojené království Lando Norris Spojené království Carlin (FIA Evropská Formule 3) Spojené království Carlin Jezdec
Monako Stefano Coletti Španělsko Campos Racing Ukončil závodní kariéru
Španělsko Roberto Merhi Španělsko Campos Racing Nizozemsko MP Motorsport Jezdec
Rumunsko Robert Vișoiu Španělsko Campos Racing Jezdec
Španělsko Álex Palou Španělsko Campos Racing Spojené království Hitech Bullfrog GP FIA Evropská Formule 3
Brazílie Sérgio Sette Câmara Nizozemsko MP Motorsport Spojené království Carlin Jezdec
Spojené království Jordan King Nizozemsko MP Motorsport USA Ed Carpenter Racing IndyCar Series
Malajsie Nabil Jeffri Itálie Trident Čína Jackie Chan DC Racing FIA World Endurance Championship
Španělsko Sergio Canamasas Itálie Trident Ukončil závodní kariéru
Itálie Raffaele Marciello Itálie Trident Francie AKKA ASP GT World Challenge Europe Sprint Cup
Spojené království Callum Ilott Itálie Trident Francie ART Grand Prix GP3 Series
Austrálie René Binder Itálie Rapax USA Juncos Racing IndyCar Series
Francie Norman Nato Spojené království Pertamina Arden Španělsko Racing Engineering Le Mans
Indonésie Sean Gelael Spojené království Pertamina Arden Itálie Pertamina Prema Theodore Racing Jezdec
Japonsko Tadasuke Makino Spojené království Hitech GP (FIA Evropská Formule 3) Rusko Russian Time Jezdec
Spojené království Jack Aitken Francie ART Grand Prix (GP3 Series) Francie ART Grand Prix Jezdec
Spojené království George Russell Francie ART Grand Prix (GP3 Series) Francie ART Grand Prix Jezdec
Francie Dorian Boccolacci Itálie Trident (GP3 Series) Nizozemsko MP Motorsport Jezdec
Finsko Niko Kari Spojené království Arden International (GP3 Series) Nizozemsko MP Motorsport Jezdec
Německo Maximilian Günther Itálie Prema Powerteam (FIA Evropská Formule 3) Spojené království BWT Arden Jezdec
Spojené království Dan Ticktum Francie DAMS (GP3 Series) Spojené království BWT Arden Jezdec
Japonsko Nirei Fukuzumi Francie ART Grand Prix (GP3 Series) Spojené království BWT Arden Jezdec
Izrael Roy Nissany Itálie RP Motorsport (World Series Formula V8 3.5) Španělsko Campos Vexatec Racing Jezdec
Indie Arjun Maini Švýcarsko Jenzer Motorsport (GP3 Series) Itálie Trident Jezdec
Itálie Alessio Lorandi Švýcarsko Jenzer Motorsport (GP3 Series) Itálie Trident Jezdec

Kalendář[editovat | editovat zdroj]

Závod Lokace Okruh Datum
1 Hlavní závod Bahrajn Manáma, Bahrajn Bahrain International Circuit 7. dubna
Sprint 8. dubna
2 Hlavní závod Ázerbájdžán Baku, Ázerbájdžán Baku City Circuit 28. dubna
Sprint 29. dubna
3 Hlavní závod Španělsko Barcelona, Španělsko Circuit de Catalunya 12. května
Sprint 13. května
4 Hlavní závod Monako Monako Circuit de Monaco 25. května
Sprint 26. května
5 Hlavní závod Francie Le Castellet, Francie Circuit Paul-Ricard 23. června
Sprint 24. června
6 Hlavní závod Rakousko Spielberg, Rakousko Red Bull Ring 30. června
Sprint 1. července
7 Hlavní závod Spojené království Silverstone, Velká Británie Silverstone 7. července
Sprint 8. července
8 Hlavní závod Maďarsko Mogyoród, Maďarsko Hungaroring 28. července
Sprint 29. července
9 Hlavní závod Belgie Stavelot, Belgie Circuit de Spa-Francorchamps 25. srpna
Sprint 26. srpna
10 Hlavní závod Itálie Monza, Itálie Autodromo Nazionale Monza 1. září
Sprint 2. září
11 Hlavní závod Rusko Soči, Rusko Sochi Autodrom 29. září
Sprint 30. září
12 Hlavní závod Spojené arabské emiráty Abú Zabí, Spojené arabské emiráty Yas Marina 24. listopadu
Sprint 25. listopadu
Zdroj:[10]

Změny v kalendáři[editovat | editovat zdroj]

Výsledky a pořadí[editovat | editovat zdroj]

Závod Okruh Pole position Nejrychlejší kolo Vítěz závodu Vítězný tým Výsledky
1 Hlavní závod Bahrajn Bahrain International Circuit Spojené království Lando Norris Spojené království Lando Norris Spojené království Lando Norris Spojené království Carlin Výsledky
Sprint Nizozemsko Nyck de Vries Rusko Arťom Markelov Rusko Russian Time
2 Hlavní závod Ázerbájdžán Baku City Circuit Thajsko Alexander Albon Itálie Antonio Fuoco Thajsko Alexander Albon Francie DAMS Výsledky
Sprint Spojené království George Russell Spojené království George Russell Francie ART Grand Prix
3 Hlavní závod Španělsko Circuit de Catalunya Thajsko Alexander Albon Rusko Arťom Markelov Spojené království George Russell Francie ART Grand Prix Výsledky
Sprint Spojené království George Russell Spojené království Jack Aitken Francie ART Grand Prix
4 Hlavní závod Monako Circuit de Monaco Thajsko Alexander Albon Rusko Arťom Markelov Rusko Arťom Markelov Rusko Russian Time Výsledky
Sprint Kanada Nicholas Latifi Itálie Antonio Fuoco Česko Charouz Racing System
5 Hlavní závod Francie Circuit Paul-Ricard Spojené království George Russell Nizozemsko Nyck de Vries Spojené království George Russell Francie ART Grand Prix Výsledky
Sprint Nizozemsko Nyck de Vries Nizozemsko Nyck de Vries Itálie Pertamina Prema Theodore Racing
6 Hlavní závod Rakousko Red Bull Ring Spojené království George Russell Rusko Arťom Markelov Spojené království George Russell Francie ART Grand Prix Výsledky
Sprint Rusko Arťom Markelov Rusko Arťom Markelov Rusko Russian Time
7 Hlavní závod Spojené království Silverstone Spojené království George Russell Spojené království George Russell Thajsko Alexander Albon Francie DAMS Výsledky
Sprint Spojené království George Russell Německo Maximilian Günther Spojené království BWT Arden
8 Hlavní závod Maďarsko Hungaroring Brazílie Sérgio Sette Câmara Nizozemsko Nyck de Vries Nizozemsko Nyck de Vries Itálie Pertamina Prema Theodore Racing Výsledky
Sprint Itálie Luca Ghiotto Thajsko Alexander Albon Francie DAMS
9 Hlavní závod Belgie Circuit de Spa-Francorchamps Nizozemsko Nyck de Vries Nizozemsko Nyck de Vries Nizozemsko Nyck de Vries Itálie Pertamina Prema Theodore Racing Výsledky
Sprint Kanada Nicholas Latifi Kanada Nicholas Latifi Francie DAMS
10 Hlavní závod Itálie Autodromo Nazionale Monza Spojené království George Russell Rusko Arťom Markelov Japonsko Tadasuke Makino Rusko Russian Time Výsledky
Sprint Brazílie Sérgio Sette Câmara Spojené království George Russell Francie ART Grand Prix
11 Hlavní závod Rusko Autodrom v Soči Nizozemsko Nyck de Vries Nizozemsko Nyck de Vries Thajsko Alexander Albon Francie DAMS Výsledky
Sprint Spojené království George Russell Spojené království George Russell Francie ART Grand Prix
12 Hlavní závod Spojené arabské emiráty Yas Marina Circuit Spojené království George Russell Itálie Luca Ghiotto Spojené království George Russell Francie ART Grand Prix Výsledky
Sprint Spojené království George Russell Itálie Antonio Fuoco Česko Charouz Racing System

Pořadí jezdců[editovat | editovat zdroj]

Poř. Jezdec BHR
Bahrajn
BAK
Ázerbájdžán
CAT
Španělsko
MCO
Monako
LEC
Francie
RBR
Rakousko
SIL
Spojené království
HUN
Maďarsko
SPA
Belgie
MNZ
Itálie
SOC
Rusko
YMC
Spojené arabské emiráty
Body
1 Spojené království George Russell 5 19 12 1 1 4 Ret Ret 1 17 1 2 2 2 Ret 8 3 7 4 1 4 1 1 4 287
2 Spojené království Lando Norris 1 4 6 4 3 3 6 3 16 5 2 11 10 3 2 4 4 2 6 5 Ret Ret 5 2 219
3 Thajsko Alexander Albon 4 13 1 13 5 2 Ret Ret Ret 7 5 5 1 7 5 1 5 3 3 Ret 1 3 14 8 212
4 Nizozemsko Nyck de Vries 6 5 Ret 2 2 Ret Ret 9 5 1 Ret 14 7 6 1 7 1 4 9 17 3 4 4 5 202
5 Rusko Arťom Markelov 3 1 Ret Ret 8 9 1 4 14 14 8 1 6 4 8 13 6 5 2 2 11 5 2 7 186
6 Brazílie Sérgio Sette Câmara 2 3 4 DSQ 7 Ret DNS DNS 2 6 6 3 Ret 17 7 3 2 9 7 3 5 2 16 10 164
7 Itálie Antonio Fuoco 17 12 3 DNS 10 7 8 1 4 4 3 4 3 Ret 3 17 17 19 DSQ 10 6 9 7 1 141
8 Itálie Luca Ghiotto 12 6 Ret 14 4 5 Ret 10 3 3 12 13 5 10 6 2 7 6 10 6 Ret 14 3 9 111
9 Kanada Nicholas Latifi 11 10 5 3 14 8 9 8 7 8 11 8 17 16 Ret 16 8 1 5 4 2 Ret Ret 15 91
10 Švýcarsko Louis Delétraz 13 9 Ret 10 Ret 10 4 2 6 2 Ret Ret 4 5 17 9 18 13 13 11 12 13 6 6 74
11 Spojené království Jack Aitken 9 18 2 11 6 1 7 Ret 11 DNS Ret 18 13 12 4 10 11 10 17 8 14 Ret 10 13 63
12 Španělsko Roberto Merhi DNS 11 8 7 13 Ret 3 7 DSQ 15 4 16 11 9 11 5 9 6 8 3 61
13 Japonsko Tadasuke Makino 19 17 9 9 9 Ret 14 Ret 8 Ret 7 6 12 11 9 12 12 11 1 14 10 11 9 Ret 48
14 Německo Maximilian Günther 8 2 Ret 15 Ret 12 11 6 12 11 15 12 8 1 16 Ret 9 16 12 16 16 10 41
15 Indonésie Sean Gelael 7 16 10 Ret Ret 6 2 Ret Ret 18 13 Ret Ret 15 13 11 16 Ret 11 Ret DNS 12 17 Ret 29
16 Indie Arjun Maini 15 14 Ret 5 Ret 13 5 5 10 13 14 10 14 13 12 14 14 8 Ret 9 15 15 Ret DNS 24
17 Japonsko Nirei Fukuzumi 18 8 13 12 11 Ret 10 11 9 12 9 9 Ret DNS 10 6 Ret 17 14 13 8 7 Ret 12 17
18 Švýcarsko Ralph Boschung 10 7 7 8 Ret Ret Ret Ret Ret 16 Ret 15 9 8 18 Ret Ret 12 8 Ret 17
19 USA Santino Ferrucci 14 20 11 6 DNS 11 13 12 13 9 10 7 16 DSQ 7
20 Itálie Alessio Lorandi 14 Ret 13 15 15 12 7 Ret 13 14 6
21 Francie Dorian Boccolacci 15 18 Ret 7 13 8 12 11 3
22 Izrael Roy Nissany 16 15 Ret Ret 12 14 12 Ret 15 10 Ret 17 15 14 15 15 10 14 16 15 1
23 Spojené království Dan Ticktum 11 Ret 0
24 Finsko Niko Kari Ret Ret 15 Ret 0
Poř. Jezdec BHR
Bahrajn
BAK
Ázerbájdžán
CAT
Španělsko
MCO
Monako
LEC
Francie
RBR
Rakousko
SIL
Spojené království
HUN
Maďarsko
SPA
Belgie
MNZ
Itálie
SOC
Rusko
YMC
Spojené arabské emiráty
Body
Legenda k tabulce
Barva Výsledek
Zlatá Vítěz
Stříbrná 2. místo
Bronzová 3. místo
Zelená Bodované umístění
Modrá Nebodované umístění
Dokončil neklasifikován (NC)
Fialová Odstoupil (Ret)
Červená Nekvalifikoval se (DNQ)
Nepředkvalifikoval se (DNPQ)
Černá Diskvalifikován (DSQ)
Bílá Nestartoval (DNS)
Závod zrušen (C)
Světle modrá Pouze trénoval (PO)
Páteční testovací jezdec (TD)
Bez barvy Netrénoval (DNP)
Vyřazen (EX)
Nepřijel (DNA)
Odvolal účast (WD)
Označení Význam
Tučnost Pole position
Kurzíva Nejrychlejší kolo
F FanBoost
G Nejrychlejší v kvalifikační skupině
Jezdec nedojel do cíle, ale byl klasifikován, protože odjel více než 90 % délky závodu.
Byl udělován poloviční počet bodů, protože bylo odjeto méně než 75 % délky závodu.

Pořadí týmů[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým No. BHR
Bahrajn
BAK
Ázerbájdžán
CAT
Španělsko
MCO
Monako
LEC
Francie
RBR
Rakousko
SIL
Spojené království
HUN
Maďarsko
SPA
Belgie
MNZ
Itálie
SOC
Rusko
YMC
Spojené arabské emiráty
Body
1 Spojené království Carlin 18 2 3 4 DSQ 7 Ret DNS DNS 2 6 6 3 Ret 17 7 3 2 9 7 3 5 2 16 10 381
19 1 4 6 4 3 3 6 3 16 5 2 11 10 3 2 4 4 2 6 5 Ret Ret 5 2
2 Francie ART Grand Prix 7 9 18 2 11 6 1 7 Ret 11 DNS Ret 18 13 12 4 10 11 10 17 8 14 Ret 10 13 350
8 5 19 12 1 1 4 Ret Ret 1 17 1 2 2 2 Ret 8 3 7 4 1 4 1 1 4
3 Francie DAMS 5 4 13 1 13 5 2 Ret Ret Ret 7 5 5 1 7 5 1 5 3 3 Ret 1 3 14 8 303
6 11 10 5 3 14 8 9 8 7 8 11 8 17 16 Ret 16 8 1 5 4 2 Ret Ret 15
4 Rusko Russian Time 1 3 1 Ret Ret 8 9 1 4 14 14 8 1 6 4 8 13 6 5 2 2 11 5 2 7 234
2 19 17 9 9 9 Ret 14 Ret 8 Ret 7 6 12 11 9 12 12 11 1 14 10 11 9 Ret
5 Itálie Pertamina Prema Theodore Racing 3 7 16 10 Ret Ret 6 2 Ret Ret 18 13 Ret Ret 15 13 11 16 Ret 11 Ret DNS 12 17 Ret 231
4 6 5 Ret 2 2 Ret Ret 9 5 1 Ret 14 7 6 1 7 1 4 9 17 3 4 4 5
6 Česko Charouz Racing System 20 13 9 Ret 10 Ret 10 4 2 6 2 Ret 15 4 5 17 9 18 13 13 11 12 13 6 6 215
21 17 12 3 DNS 10 7 8 1 4 4 3 4 3 Ret 3 17 17 19 DSQ 10 6 9 7 1
7 Španělsko Campos Vexatec Racing 14 12 6 Ret 14 4 5 Ret 10 3 3 12 13 5 10 6 2 7 6 10 6 Ret 14 3 9 132
15 16 15 Ret Ret 12 14 12 Ret 15 10 Ret 17 15 14 15 15 10 14 16 15 9 6 8 3
8 Nizozemsko MP Motorsport 9 DNS 11 8 7 13 Ret 3 7 DSQ 15 4 16 11 9 11 5 15 18 Ret 7 13 8 12 11 61
10 10 7 7 8 Ret Ret Ret Ret Ret 16 Ret 15 9 8 18 Ret Ret 12 8 Ret Ret Ret 15 Ret
9 Spojené království BWT Arden 11 8 2 Ret 15 Ret 12 11 6 12 11 15 12 8 1 16 Ret 9 16 12 16 16 10 11 Ret 58
12 18 8 13 12 11 Ret 10 11 9 12 9 9 Ret DNS 10 6 Ret 17 14 13 8 7 Ret 12
10 Itálie Trident 16 15 14 Ret 5 Ret 13 5 5 10 13 14 10 14 13 12 14 14 8 Ret 9 15 15 Ret Ret 37
17 14 20 11 6 DNS 11 13 12 13 9 10 7 16 DSQ 14 Ret 13 15 15 12 7 Ret 13 14
Poř. Tým No. BHR
Bahrajn
BAK
Ázerbájdžán
CAT
Španělsko
MCO
Monako
LEC
Francie
RBR
Rakousko
SIL
Spojené království
HUN
Maďarsko
SPA
Belgie
MNZ
Itálie
SOC
Rusko
YMC
Spojené arabské emiráty
Body
Legenda k tabulce
Barva Výsledek
Zlatá Vítěz
Stříbrná 2. místo
Bronzová 3. místo
Zelená Bodované umístění
Modrá Nebodované umístění
Dokončil neklasifikován (NC)
Fialová Odstoupil (Ret)
Červená Nekvalifikoval se (DNQ)
Nepředkvalifikoval se (DNPQ)
Černá Diskvalifikován (DSQ)
Bílá Nestartoval (DNS)
Závod zrušen (C)
Světle modrá Pouze trénoval (PO)
Páteční testovací jezdec (TD)
Bez barvy Netrénoval (DNP)
Vyřazen (EX)
Nepřijel (DNA)
Odvolal účast (WD)
Označení Význam
Tučnost Pole position
Kurzíva Nejrychlejší kolo
F FanBoost
G Nejrychlejší v kvalifikační skupině
Jezdec nedojel do cíle, ale byl klasifikován, protože odjel více než 90 % délky závodu.
Byl udělován poloviční počet bodů, protože bylo odjeto méně než 75 % délky závodu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2018 FIA Formula 2 Championship na anglické Wikipedii.

  1. KALINAUCKAS, Alex. Carlin among three new teams on 2018 F2 entry list. motorsport.com. Motorsport Network, 16 November 2017. Dostupné online [cit. 16 November 2017]. (anglicky) 
  2. FIA Formula 2 Championship's 2018 teams confirmed. fiaformula2.com. FIA Formula 2 Championship, 8 February 2018. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  3. FIA Formula 2 returns to action at Le Castellet. fiaformula2.com. Formula Motorsport Limited, 5 March 2018. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  4. Teams and Drivers [online]. Formula Motorsport Limited [cit. 2018-04-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 5 April 2018. (anglicky) 
  5. ENTRY LIST [online]. FIA [cit. 2018-07-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. ALLEN, Peter. Alessio Lorandi steps up to F2 with Trident to replace Santino Ferrucci. formulascout.com. Formula Scout, 24 July 2018. Dostupné online [cit. 25 July 2018]. (anglicky) 
  7. https://www.autosport.com/f2/news/138174/merhi-splits-with-mp-f2-team
  8. SMITH, Luke. Roberto Merhi replaces Nissany at Campos for remainder of F2 season. crash.net. Crash Media Group, 25 September 2018. Dostupné online [cit. 25 September 2018]. (anglicky) 
  9. https://www.autosport.com/f2/news/138939/exred-bull-junior-gets-f2-chance-with-mp
  10. DI ZINNO, Tony. F2, GP3 2018 schedules released. motorsports.nbcsports.com. NBC Sports, 6 November 2017. Dostupné online [cit. 7 November 2017]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]