Darlington/Rome News Tribune Invitational

Rome, GA

Full Results

15th Annual Darlington/Rome News-Tribune Invitational
at Chris Hunter Stadium
Participating Teams: Armuchee (Arm), Atlanta International (AI), Calhoun (Calh), Carver-Atlanta (Carv), Chamblee (Cham), Coosa (Coosa), Darlington (Darl), Lassiter (Lass), Model (Mod), North Clayton (NC), Parkview (Park), Pepperell (Pepp), Riverwood (Riv), Shiloh (Shiloh), Southwest DeKalb (SWD), Villa Rica (VR), Troup (Troup), Walker (Walk), Westminster (West), Whitefield Academy (White).
Boys
Team Standings (20 Teams): 1. Southwest DeKalb 101, 2. Parkview 81.5, 3. Riverwood 68, 4. Troup 58, 5. Shiloh 49, 6. Calhoun 27, 7. Lassiter 25, 8. Westminster 23, 9. Villa Rica 22.5, 10. Atlanta International 18, 11. Carver 9, 12. North Clayton and Pepperell 6.5, 14. Darlington 1, 15. Armuchee, Chamblee, Coosa, Model, Walker and Whitefield Academy 0.
Shot Put – 1. Wesley Wright (VR) 54-11, 2. Aymerick Kolokilagi (AI) 53-1, 3. Lloyd Lassiter (Lass) 49-8, 4. Kevin Ridley (SWD) 48-3, 5. David Schriedt (Lass) 48-2, 6. Harold Thrower (Shiloh) 47-10.
Discus – 1. Kevin Ridley (SWD) 151-8½, 2. Greg Billinger (Park) 149-9, 3. David Schriedt (Lass) 145-1, 4. Joshua Cutbirth (West) 140-5, 5. Wesley Wright (VR) 130-0½, 6. Clint Behm (Park) 123-9½.
Triple Jump – 1. Branden Gibbs (Shiloh) 41-7, 2. A.J. Baker (Calh) 41-3, 3. Andrew Stephenson (Park) 39-10, 4. Evin Whatley (Pepp) 39-5, 5. Sargent Nelson (VR) 39-3, 6. Darius Woods (SWD) 38-8.
Long Jump – 1. Marcus Staples (Troup) 20-8, 2. Ant Evans (VR) 19-7½, 3. A.J. Baker (Calh) 19-4, 4. Brandon Ramey (Riv) 19-3, 5. Branden Gibbs (Shiloh) 19-2, 6. Rashaad Montgomery (Calh) 18-11½.  
High Jump – 1. Kris Durham (Calh) 6-0, 2. Darius Woods (SWD) and Marcus Staples (Troup) 5-10, 4. Andrew Stephenson (Park) 5-8, 5. Chris Hill (Pepp) 5-8, 6. J.R. Bailey (VR) and Greg Wilson (NC) 5-6.
Pole Vault – 1. Michael Martin (Park) 12-0, 2. Nik Beisert (AI) 11-6, 3. James Dean (Riv) 11-0, 4. Carson Moore (West) 10-6, 5. James Colson (Lass) 10-6, 6. David Dennis (Pepp) and Daniel Gibbons (Shiloh) 10-0.
3,200 – 1. Michael Lunston (Park) 9:50.33, 2. Alex Erickson (Park) 9:53.76, 3. Phillip Burks (SWD) 10:01.14, 4. Patrick Ollinger (Park) 10:25.16, 5. Reynolds White (West) 10:25.43, 6. Tyler Hartley (West) 10:31.17.
400 Relay – 1. Southwest DeKalb 42.91, 2. Riverwood 43.38, 3. Shiloh 43.41, 4. Troup 43.44, 5. Carver 44.21, 6. Calhoun 44.33.
1,600 – 1. John Taggart (West) 4:37.41, 2. Jerad Godsave (Lass) 4:38.25, 3. Josh Pinson (Park) 4:38.95, 4. Matt Streich (Park) 4:40.05, 5. Knox Sutterfield (West) 4:41.22, 6. Clark McGehee (Darl) 4:46.99.
400 – 1. Donald Taylor (Shiloh) 50.06, 2. Brandon Ramey (Riv) 50.64, 3. Josh Adeyeye (Shiloh) 51.63, 4. Justin Squirewell (SWD) 51.76, 5. Jonathan Wortham (Troup) 52.07, 6. Henry Blackburn (SWD) 52.37.
100 – 1. Dustin Stevens (Riv) 11.03, 2. Ylan Taylor (SWD) 11.16, 3. Santona Bailey (Carv) 11.40, 4. Jerrod McAllister (Shiloh) 11.43, 5. J. R. Myers (Shiloh) and Andre Toone (Park) 11.53. 
110 Hurdles – 1. Carl McKenzie (SWD) 14.70, 2. Jon Tucker (Troup) 14.83, 3. Monta Whitfield (Troup) 15.33, 4. John Croft (Riv) 15.81, 5. Amechi Morton (Riv) 15.97, 6. Kris Durham (Calh) 16.17.
800 – 1. Justin Squirewell (SWD) 2:01.83, 2. Michael Hermance (Riv) 2:02.69, 3. Chris Justice (Park) 2:03.33, 4. Allen Chapman (NC) 2:04.43, 5. George Weeks (AI) 2:06.53, 6. Brad Evans (Lass) 2:09.07.
200 – 1. Ylan Taylor (SWD) 22.36, 2. Dustin Stevens (Riv) 22.46, 3. Andre Toone (Park) and Jonathan Wortham (Troup) 22.79, 5. Donald Taylor (Shiloh) 22.80, 6. Jarvis Caffee (Riv) 22.83.
300 Hurdles – 1. Carl McKenzie (SWD) 39.33, 2. Monta Whitfield (Troup) 39.50, 3. Amechi Morton (Riv) 41.67, 4. Evan Brusich (Park) 42.47, 5. Morgan Burnett (NC) 42.87, 6. John Croft (Riv) 42.88.
1,600 Relay – 1. Southwest DeKalb 3:25.32, 2. Troup 3:30.49, 3. Shiloh 3:30.86, 4. Parkview 3:31.83, 5. Riverwood 3:32.78, 6. Carver 3:35.17.

Girls
Team Standings (20 Teams): 1. Southwest DeKalb 90, 2. Parkview 76, 3. Lassiter 61.5, 4. Riverwood 60, 5. Whitefield Academy 43.5, 6. Shiloh 41, 7. Chamblee 32, 8. Calhoun 20, 9. Walker 16, 10. Westminster 15, 11. Darlington 14, 12. Troup 9, 13. Atlanta International 6, 14. North Clayton 5, 15. Pepperell 3, 16. Coosa 2, 17. Model and Villa Rica 1, 19. Armuchee and Carver 0.
Shot Put – 1. Tauvia Blue (Riv) 36-11, 2. Amy Mueller (Shiloh) 36-9½, 3. Emily Bernhardt (Lass) 33-9½, 4. Shaundra Jackson (Shiloh) and Mimi Price (Pepp) 31-7½, 6. Asia Henderson (VR) 31-6.  
Discus – 1. Emily Bernhardt (Lass) 108-7¼, 2. Amy Mueller (Shiloh) 106-8, 3. Jessica Baker (Shiloh) 88-10, 4. Heather Martin (Cham) 87-5½, 5. Alison Nichols (Coosa) 87-3, 6. Dominique Shipley (Riv) 84-0¾.
Triple Jump – 1. Brittney Robbins (SWD) 35-8½, 2. Niki Martin (Lass) 33-4, 3. Chelsea Wright (White) 33-1, 4. Christine Hollander (Calh) 32-1½, 5. Tonya Gilliam (Troup) 32-1¼, 6. Nadine Bristol (Shiloh) 32-0½.
Long Jump – 1. Stacy Doornbos (Lass) 16-8¼, 2. Jada Hamilton (Cham) 16-8, 3. Tierra Bagby (Shiloh) 15-8½, 4. Callie Pottinger (White) 15-4¼, 5. Titiana Thomas (Troup) 15-2¼, 6. Tonya Gilliam (Troup) 15-0½.  
High Jump – 1. Andrea Klein (West) 5-0, 2. Emerald Jones (Riv) 5-0, 3. Amanda Smith (Calh) 5-0, 4. Stacy Doornbos (Lass) 4-10, 5. Cassie Huntley (AI) 4-10, 6. Callie Pottinger (White) and Allison Treadway (Lass) 4-8.
Pole Vault – 1. Allison May (Lass) 9-0, 2. Ann Sanguansri (Walk) 9-0, 3. Aubrey Miranda (Park) 8-6, 4. Candice Cameron (Park) 8-6, 5. Katie Webb (Shiloh) 8-6, 6. Landon Watters (Darl) 7-6.
3,200 – 1. Lacey Meadows (Calh) 12:10.20, 2. Deanna Houghton (Park) 12:23.48, 3. Piper Broderick (Walk) 12:33.55, 4. Mary Ellen Klein (Riv) 12:44.10, 5. Brigit Kimbrough (SWD) 12:48.67, 6. Caroline Lide (West) 12:55.38.
400 Relay – 1. Southwest DeKalb 48.99, 2. Riverwood 49.46, 3. Chamblee 49.89, 4. Parkview 50.16, 5. Lassiter 51.31, 6. Shiloh 51.59.
1,600 – 1. Brittney Robbins (SWD) 5:22.50, 2. Raequel Daly (SWD) 5:22.97, 3. Sara Raiser (Park) 5:25.34, 4. Sarah Brown (West) 5:33.08, 5. Anna Langley (Park) 5:43.62, 6. Aubrey Armento (Riv) 5:44.49.
400 – 1. Amber West (SWD) 56.48, 2. Callie Pottinger (White) 56.54, 3. Kristi Vester (Park) 58.89, 4. Titiana Thomas (Troup) 59.05, 5. Jacqui Brown (SWD) 59.06, 6. Megan Betts (Darl) 59.09.
100 – 1. Mary Wilson (Park) 12.73, 2. Tiffany Jones (Park) 12.83, 3. Victoria Jackson (Riv) 12.84, 4. Jada Hamilton (Cham) 12.86, 5. Camrei Terrell (Shiloh) 12.87, 6. Charlise Milam (SWD) 12.94.
100 Hurdles – 1. Chelsea Wright (White) 16.72, 2. Niki Martin (Lass) 17.55, 3. Emerald Jones (Riv) 17.86, 4. Jasmine Wade (NC) 18.26, 5. Candace Myrick (SWD) 18.62, 6. Jackie Hall (Lass) 18.66.
800 – 1. Megan Betts (Darl) 2:25.84, 2. Shaterica Walters (Cham) 2:27.78, 3. Brigit Kimbrough (SWD) 2:28.86, 4. Andrea Valera (AI) 2:31.95, 5. Katie Durham (Park) 2:32.08, 6. Alley Murray (White) 2:33.35.
200 – 1. Amber West (SWD) 25.67, 2. Victoria Jackson (Riv) 25.91, 3. Mary Wilson (Park) 26.34, 4. Sephire Tull (Park) 26.83, 5. Jada Hamilton (Cham) 26.97, 6. Jacqui Brown (SWD) 27.04.
300 Hurdles – 1. Kristi Vester (Park) 46.34, 2. Chelsea Wright (White) 49.91, 3. Candace Myrick (SWD) 50.01, 4. Lindsey Tatum (Shiloh) 52.46, 5. Dejia Ricks (SWD) 52.58, 6. Jasmine Wade (NC) 52.78.
1,600 Relay – 1. Southwest DeKalb 3:57.12, 2. Riverwood 4:09.83, 3. Whitefield Academy 4:16.90, 4. Lassiter 4:24.48, 5. Darlington 4:26.00, 6. Model 4:29.07.