Local Roundup: Results from Jan. 30 – Times News Online

Log In

Reset Password

Local Roundup: Results from Jan. 30

The Jim Thorpe girls won their eighth straight game, while Pleasant Valley posted wins in three different sports - boys and girls basketball, and wrestling - on Saturday.

Palmerton also gained multiple victories, as its boys and girls both defeated Southern Lehigh.

Other winners included Lehighton and Panther Valley in boys basketball.

BOYS BASKETBALL

Pine Grove-Lehighton

Lehighton’s defense paved the way for a 37-28 Schuylkill League victory over Pine Grove.

The Indians (5-4; 5-2), who gave up just 17 points after the first quarter, posted their fewest points allowed in four years. The last time they held an opponent under 30 points was Jan. 12, 2017 in a 69-25 win over Minersville.

Richard Yturrino paced Lehighton with a game-high 13 points, while Jack Lorenz chipped in with eight.

The Cardinals (7-5; 4-3) received a team-high 12 points from Kolby Geesey.

Pine Grove took the JV game, 48-40.

PINE GROVE

Gininger 0-0-0-0, Boyer 1-0-0-2, Brandt 0-0-0-0, D. Geesey 4-1-1-9, Griffiths 0-0-0-0, Morgan 2-0-0-5, K. Geesey 5-0-0-12. TOTALS: 12-1-1-28.

LEHIGHTON

Strauss 2-1-3-5, Schaeffer 0-0-0-0, Lorenz 1-6-7-8, Yturrino 4-4-4-13, Hunsicker 1-2-2-5, Guyn 3-0-0-6, Costenbader 0-0-0-0. TOTALS: 11-13-16-37.

Pine Grove 11 5 5 7 - 28

Lehighton 9 9 9 10 - 37

Three-pointers: Pine Grove - Geesey 2, Morgan 1; Lehighton - Yturrino 1, Hunsicker 1.

Palmerton-Southern Lehigh

Palmerton evened its record at 4-4 by pulling away from Southern Lehigh for a 57-42 Colonial League victory.

Brayden Hosier scored all seven of his points in the second quarter as the Blue Bombers rebounded from an early deficit to gain a seven-point halftime lead.

Kody Kratzer finished with a game-high 17 points for Palmerton (4-4; 4-2), while Owen Buck contributed 11.

The Spartans (3-2; 3-2) received a team-high 16 points from Daryl Coleman.

PALMERTON

Connell 2-0-0-4, Kratzer 5-7-11-17, White 1-2-2-4, Reph 0-0-0-0, Sebelin 1-0-0-2, Hosier 3-0-0-7, Stuck 1-2-2-4, Buck 5-1-1-11, Machalik 4-0-0-8. TOTALS: 22-12-16-57.

SOUTHERN LEHIGH

Lisicky 0-4-5-4, Lorio 1-0-0-2, Andrews 0-0-0-0, McDermott 0-0-0-0, Coleman 6-3-3-16, Shaw 0-0-0-0, Pristas 1-2-2-4, Tankred 7-0-3-15, Denton 0-1-2-1. TOTALS: 15-10-15-42.

Palmerton 9 19 13 16 - 57

Southern Lehigh 12 9 12 9 - 42

Three-pointers: Palmerton - Hosier 1; Southern Lehigh - Coleman 1, Tankred 1.

N. Schuylkill-Panther Vy.

Stephen Hood hit a three-pointer at the buzzer to lift Panther Valley to a high-scoring 82-79 Schuylkill League victory over North Schuylkill.

Hood finished with a game-high 20 points, including 10 during the fourth quarter, and also pulled down 10 rebounds. Chase Weaver added 13 of his 18 points in the final eight minutes as the Panthers tallied 29 in that last period.

PV, which improved to 4-7 overall and 2-6 in the league, also received 17 points from Michael Pascoe.

Bryce Krapf chipped in with eight points and eight assists, while Weaver added seven boards.

North Schuylkill (2-7; 0-6) received a team-high 19 points from Joey Flail.

The Spartans won the JV game, 55-33, despite 11 points from the Panthers’ Cody Orsulak.

NORTH SCHUYLKILL

Brown 5-2-4-12, Wallace 4-0-0-10, Flynn 6-0-1-14, Groody 0-2-2-2, Zulkowski 0-0-0-0, Miller 0-0-0-0, Keiter 6-3-4-18, Conti 0-0-0-0, Flail 7-1-3-19, Fisher 2-0-0-4. TOTALS: 30-8-14-79.

PANTHER VALLEY

Orsulak 3-0-0-9, Krapf 4-0-1-8, Pascoe 6-5-8-17, S. Hood 6-5-6-20, Hadley 3-1-1-7, Kokinda 1-0-0-3, Weaver 4-8-10-18, Fatzie 0-0-0-0. TOTALS: 27-19-36-82.

North Schuylkill 19 10 27 23 - 79

Panther Valley 11 18 24 29 - 82

Three-pointers: North Schuylkill - Flail 4, Keiter 3, Wallace 2, Flynn 2; Panther Valley - Orsulak 3, S. Hood 3, Weaver 2, Kokinda 1.

ES North-Pleasant Valley

Pleasant Valley won its first game of the season by cruising past East Stroudsburg North, 65-50, in an Eastern Pennsylvania Conference matchup.

Leland Hargrow scored eight of his 10 points in the first half as the Bears (1-5; 1-5) opened up a 13-point halftime lead.

The winners received a team-high 19 points from Joel Contreras, while Donald Francois chipped in with nine.

Kyle John of ES North led all scorers with 20 points.

ES NORTH

Freeman 0-0-1-0, Pigeot 1-0-2-2, Awugh 0-5-8-5, Perez 3-0-0-8, Calderon 1-0-0-2, Pierson 2-0-0-6, Barnes 0-0-0-0, Brunson 0-2-2-2, El. Kenyi 1-0-0-3, Em. Kenyi 0-0-0-0, Herman 1-0-0-2, John 6-5-6-20, Washington 0-0-0-0. TOTALS: 15-12-19-50.

PLEASANT VALLEY

Moore 1-1-2-3, Contreas 4-10-16-19, J. Ratti 2-1-2-5, Francois 4-0-2-9, Hargrow 3-4-6-10, Arce 0-2-2-2, Wynn 1-0-0-2, Knudsen 1-0-0-3, Keesler 0-3-3-3, Telepo 3-1-2-7, Dixon 0-0-0-0, Hallenbeck 0-0-0-0, Velez 1-0-0-2. TOTALS: 20-22-35-65.

ES North 12 15 13 10 - 50

Pleasant Valley 18 22 11 14 - 65

Three-pointers: ES North - John 3, Perez 2, Pierson 2, Kenyi 1; Pleasant Valley - Contreas 1, Francois 1, Knudsen 1.

GIRLS BASKETBALL

Jim Thorpe-Tamaqua

Skylar Searfoss poured in a game-high 30 points to lead Jim Thorpe to its eight straight victory - a 74-41 Schuylkill League decision over Tamaqua.

Searfoss scored 12 of her points during the first quarter as the Olympians (10-2; 8-0) raced to a 15-point lead.

The winners, who clinched a district playoff berth, also received 16 points from Olivia Smelas and 10 from Leila Hurley.

For the Blue Raiders (6-5; 5-3), Serena Jones tallied a team-high 20 points.

Thorpe also won the JV game, 33-24.

JIM THORPE

Cinicola 1-0-0-2, Hartman 0-0-0-0, Snisky 1-0-0-2, Yuhas 4-0-1-8, Hurley 3-3-5-10, Searfoss 14-0-0-30, Smelas 8-0-1-16, Robinson 0-0-0-0, Fiorito 0-0-0-0, H. Smelas 3-0-0-6. TOTALS: 34-3-7-74.

TAMAQUA

Kane 2-0-0-6, S. Hope 0-1-2-1, Jones 7-6-8-20, Meckes 1-3-5-5, Boyle 2-0-0-5, Wingler 1-1-1-3, E. Hope 0-1-2-1, Plasha 0-0-0-0. TOTALS: 13-12-18-41.

Jim Thorpe 24 15 22 13 - 74

Tamaqua 9 21 7 4 - 41

Three-pointers: Jim Thorpe - Searfoss 2, Hurley 1; Tamaqua - Kane 2, Boyle 1.

Southern Lehigh-Palmerton

A 20-point effort from Brianna Moore helped Palmerton gain a 48-37 Colonial League victory over Southern Lehigh.

Moore tallied 10 of her points in the first quarter as the Blue Bombers improved to 5-2 overall and 5-1 in the league.

Raegan Nemeth and Beth Morgan contributed to the win with nine points apiece.

For the Spartans (4-3), Steph Schmitt tallied a team-high nine points.

SOUTHERN LEHIGH

Binder 0-0-0-0, Lewis 1-0-0-2, S. Wierer 0-0-0-0, MacIntosh 0-0-0-0, Gluck 0-2-2-2, K. Wierer 0-0-0-0, Bennett 3-0-0-8, Schmitt 4-0-0-9, Meinhold 1-0-0-2, Mobley 0-0-0-0, Conron 4-6-10-14. TOTALS: 13-8-12-37.

PALMERTON

Frantz 2-0-1-4, Gursky 0-0-0-0, Matsko 3-0-0-6, Balliet 0-0-0-0, Nemeth 3-0-2-9, Morgan 3-2-3-9, Moore 6-6-6-20. TOTALS: 17-8-12-48.

Southern Lehigh 10 8 9 10 - 37

Palmerton 11 14 9 14 - 48

Three-pointers: Southern Lehigh - Bennett 2, Schmitt 1; Palmerton - Nemeth 3, Moore 2, Morgan 1.

Pleasant Valley-ES North

Pleasant Valley gained its second straight win, edging East Stroudsburg North 42-38 in Eastern Pennsylvania Conference action.

Ella Muir finished with a team-high 17 points for the Bears (2-4; 2-4), while Samantha Merklin contributed 12.

The Timberwolves’ Chanel Davis led all scorers with 23 points.

PLEASANT VALLEY

Williams 0-0-0-0, Gaddist 0-0-0-0, Muir 7-2-2-17, Honadel 2-0-0-4, Morgan 4-0-0-9, Merklin 4-4-4-12, Mattson 0-0-0-0. TOTALS: 17-6-6-42.

ES NORTH

Costache 1-0-0-2, Davis 9-0-0-23, Spence 2-0-1-4, Louise 1-0-0-3, Mays 0-0-2-0, Hankins 1-0-0-3, D’Haiti 0-0-0-0, Costache 0-0-0-0, Arthurton 1-1-2-3. TOTALS: 15-1-5-38.

Pleasant Valley 7 10 13 12 - 42

ES North 6 6 13 13 - 38

Three-pointers: Pleasant Valley - Muir 1, Morgan 1; ES North - Davis 5, Louise 1, Hankins 1.

Panther Vy.-N. Schuylkill

North Schuylkill jumped out to a huge lead and coasted to a 93-42 Schuylkill League victory over Panther Valley.

The Spartans (8-2; 7-1), who received 19 points from both Mya Wetzel and Kamryn Mengel, bolted to a 35-7 advantage after the first quarter.

PV’s Maddison Maynard finished with a game-high 21 points, including six three-pointers. Erika Dubosky also chipped in with 12 points.

The loss dropped the Panthers to 4-8 overall and 2-6 in the league.

PANTHER VALLEY

Dubosky 6-0-0-12, Robin 1-0-0-3, Maynard 8-0-0-22, Wehr 2-1-2-5, Vermillion 0-0-0-0, Ha. Shreffler 0-0-0-0. TOTALS: 17-1-2-42.

NORTH SCHUYLKILL

Himes 2-0-0-5, My. Wetzel 8-1-1-19, Mengel 8-0-0-19, Gawrylik 2-0-0-5, McCormick 0-0-0-0, Ma. Wetzel 6-0-0-13, Wagner 6-0-0-12, Hall 0-0-0-0, Fetterolf 0-0-0-0, Mogish 1-2-2-4, Lucas 2-0-0-4, Felty 0-0-0-0, Taylor 2-0-0-4, Stitzer 4-0-0-8. TOTALS: 41-3-3-93.

Panther Valley 7 17 6 12 - 42

North Schuylkill 35 30 20 8 - 93

Three-pointers: Panther Valley - Maynard 6, Robin 1; North Schuylkill - Mengel 3, My. Wetzel 2, Himes 1, Gawrylik 1, Ma. Wetzel 1.

Shenandoah Vy.-Weatherly

Weatherly’s Ashley James scored a game-high 27 points, but Shenandoah Valley pulled out a 49-46 Schuylkill League victory.

The Blue Devils, who won their first game of the season, received a team-high 17 points from Haely Sosna.

The Wreckers, who trailed by only one entering the final frame, dropped to 1-9 overall and 1-7 in the league.

SHENANDOAH

A.Manjivar 4-1-2-9, Sosna 4-7-12-17, Gottshall 2-0-0-5, Rodnick 2-0-0-5, Wasser 1-0-0-2, Donovan 1-4-4-6, DeAngelo 2-1-3-5. TOTALS: 16-13-21-49.

WEATHERLY

Kane 1-4-4-6, Gaydocsik 0-0-0-0, Houser 3-2-4-8, Davidovich 0-0-0-0, James 9-9-12-27, Pugh 2-0-0-5, Paisley 0-0-0-0. TOTALS: 15-17-20-46.

Shenandoah 15 10 9 15 - 49

Weatherly 9 12 12 13 - 46

Three-pointers: Shenandoah - Sosna 2, Gottshall 1, Rodnick 1; Weatherly - Pugh 1.

WRESTLING

PM West-Pleasant Valley

Pleasant Valley received pins from three of its wrestlers to help gain a 51-21 Eastern Pennsylvania Conference win over Pocono Mountain West.

Mattison Hyland (113 pounds), Dillon Anderson (152) and Gentry Knapp (160) all registered falls for for the Bears, while Christopher Frable added a decision at 215.

Pleasant Vy. 51, Pocono Mtn. West 21

106 - Andrew Mecca (PMW) won by forfeit; 113 - Mattison Hyland (PV) pinned Alex Reese in 3:25; 120 - Logan Segeda (PV) won by forfeit; 126 - Freya Lauritsen (PV) won by forfeit; 132 - Everett Lata (PV) won by forfeit; 138 - Omari Lamothe (PMW) pinned Jonathan Feldman in 3:46; 145 - Blake Walters (PV) won by forfeit; 152 - Dillon Anderson (PV) pinned Giovani Sanabria in :45; 160 - Gentry Knapp (PV) pinned Dennis Nugra in :51; 172 - James Syracuse (PV) won by forfeit; 189 - Charlie Maloy (PMW) pinned Robert Dominick in :41; 215 - Christopher Frable (PV) dec. Ronald Davis, 6-1; 285

- Glenn Pittius (PMW) dec. James Barruzza, 9-4.

Northwestern-Parkland

Northwestern registered four pins, but Parkland took advantage of four forfeits to gain a 39-24 non-conference win.

The Tigers earned three straight falls in the match, as pins from Elijah Dellicker (138 pounds), Dalton Clymer (145) and Benjamin Griffith (152) led to an early 18-3 lead.

Josie Wehr accounted for the fourth Northwestern fall at 120 pounds.

Parkland 39, Northwestern 24

132 - Mackenzie DelVecchio (P) dec. Katie Brensinger, 9-3; 138 - Elijah Dellicker (NW) pinned Nathan Kresge in 2:40; 145 - Dalton Clymer (NW) pinned Juan Moya in 1:10; 152 - Benjamin Griffith (NW) pinned Mikeal Palmieri in :45; 160 - Edwin Moya (P) dec. Nathan Peters, 8-2; 172 - Adrian Gacek (P) won by forfeit; 189 - Alex Neely (P) dec. Lucas Miller, 7-2; 215 - Garrett Fitzgerald (P) dec. Dartanyon Delillo, 3-2; 285 - Zayd Afif (P) dec. Isaiah Johri, 3-0; 106 - Blake Dergham (P) won by forfeit; 113 - Kaleb Contes (P) won by forfeit; 120 - Josie Wehr (NW) pinned Georgi Butch in 3:05; 126

- Phoenix DelVecchio (P) won by forfeit.

Palisades-Northern Lehigh

Palisades posted a 60-5 Colonial League victory over Northern Lehigh.

The match featured only three contested weight classes, with the Pirates gaining pins in two of them.

Brendan Smay posted earned the only win for the Bulldogs, gaining a technical fall at 113 pounds.

Palisades 60, Northern Lehigh 5

106 - No match; 113 - Brendan Smay (NL) tech. fall James Cashman in 1:37, 15-0; 120 - Logan Winters (P) won by forfeit; 126 - No match; 132 - Nate Armstrong (P) won by forfeit; 138 - Dylan Pauhosky (P) won by forfeit; 145 - Jon DeNato (P) won by forfeit; 152 - Mason Smeland (P) pinned Trevor Amorim in 5:02; 160 - Dan Kelleher (P) pinned Chase Moffit in 1:12; 172 - Benjamin Haubert (P) won by forfeit; 189 - Daniel Haubert (P) won by forfeit; 215 - Riley Campbell (P) won by forfeit; 285

- Austin Winters (P) won by forfeit.

SWIMMING

Tamaqua-Pottsville

Pottsville recorded a Schuylkill League sweep over Tamaqua.

The Tide defeated the Blue Raiders, 88-65, in the boys meet, while the hosts posted a 100.5-84.5 victory in the girls competition.

Ethan Amershek and Joey Lescavage had multiple individual wins for the Blue Raiders. Amershek won the 50 and 100 freestyle, while Lescavage touched the wall first in the 200 IM and 500 freestyle.

The Raiders’ Lexi Buchala added a first-place finish in the 100 butterfly.

GIRLS

Pottsville 100.5, Tamaqua 84.5

200 Medley Relay - Pottsville 2:05.64; 200 Freestyle - 1. Elena Martinko (P) 2:16.24, 2. Nicole Aguero-Ramirez (T), 3. Madelyn Jones (T); 200 IM - 1. Taleah Ruben (P) 2:18.81, 2. Lexi Buchala (T), 3. Gabby Blasko (T); 50 Freestyle - 1. Julia Balulis (P) 27.21, 2. Maura Walker (T), 3. Carly Mohl (P); Diving - 1. Greta Snukis (P) 194.70, 2. Mia Jones (T), 3. Lauren Klinger (P); 100 Butterfly - 1. Lexi Buchala (T) 1:14.42, 2. Isabelle Mettan (P), 3. Carly Mohl (P); 100 Freestyle - 1. Julia Balulis (P) 59.71, 2. Nicole Aguero-Ramirez (T), 3. Rylee Wenzel (T); 500 Freestyle - 1. Elena Martinko (P) 6:16.43, 2. Gabby Blasko (T), 3. Lily McNutt (T); 200 Freestyle Relay - Pottsville 1:54.58; 100 Backstroke - 1. Katie Painter (P) 1:15.30, 2. Megan Lavine (T), 3. Mia Jones (T); 100 Breatstroke - 1. Taleah Ruben (P) 1:13.02, 2. Madelyn Jones (T), 3. Hailey Toth (T); 400 Freestyle Relay

- Pottsville 4:13.50.

BOYS

Pottsville 88, Tamaqua 65

200 Medley Relay - Pottsville 1:53.13; 200 Freestyle - 1. Indiana Raess-Sausser (P) 2:12.02, 2. Nathaniel Kovalchick (T), 3. Xander Hirsch (P); 200 IM - 1. Joey Lescavage (T) 2:31.07, 2. Vincent Prestileo (P), 3. Jack Tharp (T); 50 Freestyle - 1. Ethan Amershek (T) 25.22, 2. Corey Rinda (P), 3. Dan Albertini (P); 100 Butterfly - 1. Zaidian Van Orden (P) 55.06, 2. Nathaniel Kovalchick (T), 3. Zach Ott (P); 100 Freestyle - 1. Ethan Amershek (T) 57.04, 2. Corey Rinda (P), 3. Dan Albertini (P); 500 Freestyle - 1. Joey Lescavage (T) 6:16.02, 2. Indiana Raess-Susser (P); 200 Freestyle Relay - Pottsville 1:42.43; 100 Backstroke - 1. Zaidian Van Orden (P) 58.01, 2. Alexander Nattress (T), 3. Benjamin Hehn (T); 100 Breatstroke - 1. Zach Ott (P) 1:13.08, 2. Vincent Prestileo (P), 3. Stephen Behun (T); 400 Freestyle Relay

- Pottsville 3:53.37.

Jim Thorpe's Haley Smelas dribbles the ball while Lorelei Plasha of Tamaqua defends. RON GOWER/SPECIAL TO THE TIMES NEWS