Viacom - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Viacom.

Viacom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Viacom, Inc.
Lloji Public (NYSE: VIAB, VNV)
Industria Cable TV, Motion Pictures
Themeluar 2006
Viacom u themelua në vitin 1971 (duke u ndarë nga korporata origjinale CBS Corporation), u riinkorporua në vitin 1986, dhe Viacom Inc. e tanishme u rithemelua nga CBS Corporation më 1 janar të vitit 2006
Selia New York, USA
Kryesuesit Sumner Redstone, kryetar (përmes National Amusements, posedon aksionet kontrolluese)
Philippe Dauman, President & CEO
Produkte MTV, Nickelodeon, BET
Të ardhurat

$9.609 Miliard USD (2005) PDF
Të ardhurat neto

$1.256 Miliard USD (2005)
Punonjësit 9,500 (2006)
Dega kryesore National Amusements; kompania posedon sasinë e aksioneve për kontrollimin e votave (përmes New Viacom Corp.)
Adresa e internetit www.viacom.com

Viacom Inc. (Akronim i Video & Audio Communications Incorporated) (Tkurrje te NYSE: VIA) është një kompani mediash dhe posedon ndërmarrje të çdo lloji të mediave. Ajo është tani një prej mediakompanive më të mëdhaja në ShBA.

Ndërmarje në pronë të Viacom

Radiostacione dhe Radiorrjete

 • Infinity Broadcasting
 • Metro Networks

Internet

 • MTVi Group
 • CBS Internet Group
 • MarketWatch.com (25%)
 • Nickelodeon Online
 • BET.com

Filmproduksion dhe shpërndarje

Reklam

 • Viacom Consumer Products
 • Infinity Outdoor (Billboards)
 • Famous Music

Kinema

 • United Cinemas International (Joint-Venture me Vivendi)
 • Paramount Theaters
 • Famous Players Kanada

Botime

 • The Free Press
 • MTV Books
 • Nickelodeon Books
 • Simon and Schuster
 • Pocket Books
 • Scribner
 • Touchstome

Stacione televizioni dhe rrjete televizioni

MTV base

  • MTV Hits
  • MTV Dance
  • MTV Jams
  • MTV Central
  • MTV France
  • MTV Español
  • MTV Portugal
  • MTV Polska
  • MTV Classic
  • MTV Hungary

TMF the music factory

  • Nickelodeon
   • Nick at Nite
   • Nick 2
   • Nick Jr
   • Nickelodeon Games and Sports for Kids
   • Nicktoons
   • Noggin/The-N (Joint-Venture me Children's Television Workshop)
  • TV Land
  • CMT
  • Spike TV
  • VH1
   • VH1 Classic
   • VH1 Country
   • VH1 Soul
   • VH Uno
   • VH2
  • Comedy Central
  • LOGO channel
 • Showtime Networks
  • Showtime
  • The Movie Channel
  • Sundance Channel (Joint-Venture me Robert Redford dhe Universal Studios)
  • FLIX
 • SET Pay-Per-View
 • BET
 • Viva Media AG
  • VIVA
  • VIVA PLUS
  • VIVA Polska
  • VIVA Swizz
  • The BOX

TV-produksion dhe shpërndarje

 • Paramount Television
 • Spelling Entertainment Group (80%)
 • Big Ticket Television
 • Viacom Productions
 • King World Productions
 • Brainpool

Ky artikull në lidhje me Organizata është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Listen to this article