1958 United States House of Representatives elections - Wikipedia Jump to content

1958 United States House of Representatives elections

From Wikipedia, the free encyclopedia
1958 United States House of Representatives elections

← 1956 November 4, 1958[a] 1960 →

All 436 seats in the United States House of Representatives
219 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
 
Leader Sam Rayburn Joseph Martin
Party Democratic Republican
Leader since September 16, 1940 January 3, 1939
Leader's seat Texas 4th Massachusetts 14th
Last election 234 seats 201 seats
Seats won 283 153
Seat change Increase 49 Decrease 48
Popular vote 25,604,679 19,931,409
Percentage 56.0% 43.6%
Swing Increase 4.8% Decrease 5.1%

Results:
     Democratic hold      Democratic gain
     Republican hold      Republican gain

Speaker before election

Sam Rayburn
Democratic

Elected Speaker

Sam Rayburn
Democratic

The 1958 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives to elect members to serve in the 86th United States Congress. They were held for the most part on November 4, 1958, in the middle of Dwight Eisenhower's second presidential term, while Maine held theirs on September 8. There were 436 seats during these elections: 435 from the reapportionment in accordance with the 1950 census, and one seat for Alaska, the new state that would officially join the union on January 3, 1959.

The economy was suffering the Recession of 1958, which Democrats blamed on Eisenhower. The President's Republican Party lost 48 seats in this midterm election, increasing the Democratic Party's majority to a commanding level that Republicans would not be able to overcome for another 36 years.[1] Another factor which may have contributed to the Democratic gains include public consternation over the launch of Sputnik and Cold War politics.

Disappointment with the results led House Republicans to replace Minority Leader Joseph W. Martin Jr. with his deputy, Charles Halleck.

Overall results[edit]

283 153
Democratic Republican
Party Total seats Change Seat percentage Vote percentage Popular Vote
Democratic 283 Increase 49 64.9% 56.0% 25,604,679
Republican 153 Decrease 48 35.1% 43.6% 19,931,409
Liberal 0 Steady 0.0% 0.2% 72,215
Independent 0 Steady 0.0% 0.1% 30,503
Prohibition 0 Steady 0.0% <0.1% 8,816
Socialist Labor 0 Steady 0.0% <0.1% 8,097
Conservative 0 Steady 0.0% <0.1% 3,444
Constitution 0 Steady 0.0% <0.1% 2,953
Decency and Vigilance 0 Steady 0.0% <0.1% 2,478
Taxation With Representation 0 Steady 0.0% <0.1% 1,718
Unity for Justice 0 Steady 0.0% <0.1% 1,221
Keep People Working 0 Steady 0.0% <0.1% 782
The People's Friend 0 Steady 0.0% <0.1% 580
Freedom Through Victory 0 Steady 0.0% <0.1% 550
Socialist 0 Steady 0.0% <0.1% 538
Independents for Economy 0 Steady 0.0% <0.1% 409
Light a Candle 0 Steady 0.0% <0.1% 336
Taxpayer's Only Friend 0 Steady 0.0% <0.1% 277
Social Democratic 0 Steady 0.0% <0.1% 268
Progress-Integrity-Economy 0 Steady 0.0% <0.1% 103
Others 0 Steady 0.0% 0.1% 47,618
Totals 436[b] Increase 1 100.0% 100.0% 45,718,994

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

Popular vote
Democratic
56.00%
Republican
43.60%
Others
0.40%
House seats
Democratic
64.91%
Republican
35.09%
Results shaded according to winners share of the popular vote
House seats by party holding plurality in state
  80+% Democratic
  80+% Republican
  60+ to 80% Democratic
  60+ to 80% Republican
  Up to 60% Democratic
  Up to 60% Republican
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Special elections[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Georgia 7 Henderson L. Lanham Democratic 1946 Incumbent died November 10, 1957.
New member elected January 8, 1958.
Democratic hold.
Successor was subsequently re-elected in November.
New York 37 W. Sterling Cole Republican 1934 Incumbent resigned December 1, 1957 to become the first Director of the IAEA.
New member elected January 14, 1958.
Republican hold.
Winner was subsequently re-elected in November.
Pennsylvania 21 Augustine B. Kelley Democratic 1940 Incumbent died November 20, 1957.
New member elected January 21, 1958.
Democratic hold.
Successor was subsequently re-elected in November.
Tennessee 8 Jere Cooper Democratic 1928 Incumbent died December 18, 1957.
New member elected February 1, 1958.
Democratic hold.
Successor was subsequently re-elected in November.
  • Green tickY Fats Everett (Democratic) 50.1%
  • E. T. Palmer (Democratic) 31.2%
  • Z. D. Atkins (Democratic) 18%
Minnesota 1 August H. Andresen Republican 1924
1932 (lost)
1934
Incumbent died January 14, 1958.
New member elected February 18, 1958.
Republican hold.
Successor was subsequently re-elected in November.
  • Green tickY Al Quie (Republican) 50.3%
  • Eugene P. Foley (Democratic) 49.7%[3]
Pennsylvania 4 Earl Chudoff Democratic 1948 Incumbent resigned January 5, 1958, after being elected judge of the Philadelphia Court of Common Pleas No. 1.
New member elected May 20, 1958.
Democratic hold.
Successor was subsequently re-elected in November.

Alabama[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Alabama 1 Frank W. Boykin Democratic 1935 (special) Incumbent re-elected.
Alabama 2 George M. Grant Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Alabama 3 George W. Andrews Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Kenneth A. Roberts Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Alabama 5 Albert Rains Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama 6 Armistead I. Selden Jr. Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Alabama 7 Carl Elliott Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Alabama 8 Robert E. Jones Jr. Democratic 1947 (special) Incumbent re-elected.
Alabama 9 George Huddleston Jr. Democratic 1954 Incumbent re-elected.

Alaska[edit]

Borough Results
District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Alaska at-large None (new district) New seat.
Democratic gain.

Arizona[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Arizona 1 John J. Rhodes Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John J. Rhodes (Republican) 59.2%
  • Joe Haldiman Jr. (Democratic) 40.8%
Arizona 2 Stewart Udall Democratic 1954 Incumbent re-elected.

Arkansas[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Arkansas 1 Ezekiel C. Gathings Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 James William Trimble Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Oren Harris Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Arkansas 5 Brooks Hays Democratic 1942 Incumbent lost re-election.
Democratic hold.
Arkansas 6 William F. Norrell Democratic 1938 Incumbent re-elected.

California[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
California 1 Hubert B. Scudder Republican 1948 Incumbent retired.
Democratic gain.
  • Green tickY Clem Miller (Democratic) 54.9%
  • Frederick G. Dupuis (Republican) 45.1%
California 2 Clair Engle Democratic 1943 (special) Incumbent retired to run for U.S. senator.
Democratic hold.
California 3 John E. Moss Democratic 1952 Incumbent re-elected.
California 4 William S. Mailliard Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 5 John F. Shelley Democratic 1949 (special) Incumbent re-elected.
California 6 John F. Baldwin Jr. Republican 1954 Incumbent re-elected.
California 7 John J. Allen Jr. Republican 1946 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
California 8 George P. Miller Democratic 1944 Incumbent re-elected.
California 9 J. Arthur Younger Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 10 Charles Gubser Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Gubser (Republican) 54.6%
  • Russell B. Bryan (Democratic) 45.4%
California 11 John J. McFall Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John J. McFall (Democratic) 69.3%
  • Frederick S. Van Dyke (Republican) 30.7%
California 12 B. F. Sisk Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY B. F. Sisk (Democratic) 81.1%
  • Daniel K. Halpin (Republican) 18.9%
California 13 Charles M. Teague Republican 1954 Incumbent re-elected.
California 14 Harlan Hagen Democratic 1952 Incumbent re-elected.
California 15 Gordon L. McDonough Republican 1944 Incumbent re-elected.
California 16 Donald L. Jackson Republican 1946 Incumbent re-elected.
California 17 Cecil R. King Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Cecil R. King (Democratic) 75.3%
  • Leonard Di Miceli (Republican) 24.7%
California 18 Craig Hosmer Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Craig Hosmer (Republican) 60.0%
  • Harry S. May (Democratic) 40.0%
California 19 Chet Holifield Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chet Holifield (Democratic) 83.4%
  • Harry Vincent Leppek (Republican) 16.6%
California 20 H. Allen Smith Republican 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY H. Allen Smith (Republican) 66.0%
  • Raymond Robert Farrell (Democratic) 34.0%
California 21 Edgar W. Hiestand Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 22 Joseph F. Holt Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph F. Holt (Republican) 55.4%
  • Irving Glasband (Democratic) 44.6%
California 23 Clyde Doyle Democratic 1948 Incumbent re-elected.
California 24 Glenard P. Lipscomb Republican 1953 (special) Incumbent re-elected.
California 25 Patrick J. Hillings Republican 1950 Incumbent retired to run for Attorney General of California.
Democratic gain.
  • Green tickY George A. Kasem (Democratic) 50.1%
  • Prescott O. Lieberg (Republican) 49.9%
California 26 James Roosevelt Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James Roosevelt (Democratic) 72.2%
  • Crispus Wright (Republican) 27.8%
California 27 Harry R. Sheppard Democratic 1936 Incumbent re-elected.
California 28 James B. Utt Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James B. Utt (Republican) 58.2%
  • T. R. Boyett (Democratic) 41.8%
California 29 Dalip Singh Saund Democratic 1956 Incumbent re-elected.
California 30 Bob Wilson Republican 1952 Incumbent re-elected.

Colorado[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Colorado 1 Byron G. Rogers Democratic 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Byron G. Rogers (Democratic) 66.7%
  • John J. Harpel (Republican) 33.3%
Colorado 2 William S. Hill Republican 1940 Incumbent retired.
Democratic gain.
Colorado 3 John Chenoweth Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Chenoweth (Republican) 50.2%
  • Fred M. Betz (Democratic) 49.8%
Colorado 4 Wayne N. Aspinall Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Connecticut[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Connecticut 1 Edwin H. May Jr. Republican 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Connecticut 2 Horace Seely-Brown Jr. Republican 1950 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Connecticut 3 Albert W. Cretella Republican 1952 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Connecticut 4 Albert P. Morano Republican 1950 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Connecticut 5 James T. Patterson Republican 1946 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Connecticut at-large Antoni Sadlak Republican 1946 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.

Delaware[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Delaware at-large Hal Haskell Republican 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.

Florida[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Florida 1 William C. Cramer Republican 1954 Incumbent re-elected.
Florida 2 Charles E. Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 3 Bob Sikes Democratic 1940
1944 (resigned)
1974
Incumbent re-elected.
Florida 4 Dante Fascell Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Florida 5 Syd Herlong Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Syd Herlong (Democratic) 67.0%
  • William C. Coleman Jr. (Republican) 33.0%
Florida 6 Paul Rogers Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Rogers (Democratic) 71.5%
  • Charles P. Ware (Republican) 28.5%
Florida 7 James A. Haley Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Florida 8 Donald Ray Matthews Democratic 1952 Incumbent re-elected.

Georgia[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Georgia 1 Prince Hulon Preston Jr. Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 2 J. L. Pilcher Democratic 1953 (special) Incumbent re-elected.
Georgia 3 Tic Forrester Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Georgia 4 John Flynt Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Georgia 5 James C. Davis Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Harlan Mitchell Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Georgia 8 Iris Faircloth Blitch Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Georgia 9 Phillip M. Landrum Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Paul Brown Democratic 1933 (special) Incumbent re-elected.

Idaho[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Idaho 1 Gracie Pfost Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gracie Pfost (Democratic) 62.4%
  • A. B. Curtis (Republican) 37.6%
Idaho 2 Hamer H. Budge Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hamer H. Budge (Republican) 55.0%
  • Tim Brennan (Democratic) 45.0%

Illinois[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Illinois 1 William L. Dawson Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Barratt O'Hara Democratic 1948
1950 (lost)
1952
Incumbent re-elected.
  • Green tickY Barratt O'Hara (Democratic) 68.9%
  • Harold E. Marks (Republican) 31.1%
Illinois 3 Emmet F. Byrne Republican 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Illinois 4 Vacant William E. McVey (R) died August 10, 1958.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Ed Derwinski (Republican) 52.0%
  • Leland H. Rayson (Democratic) 48.0%
Illinois 5 John C. Kluczynski Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 7 Roland V. Libonati Democratic 1957 (special) Incumbent re-elected.
Illinois 8 Thomas S. Gordon Democratic 1942 Incumbent retired.
Democratic hold.
  • Green tickY Dan Rostenkowski (Democratic) 74.6%
  • William F. H. Schmidt (Republican) 25.4%
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sidney R. Yates (Democratic) 67.0%
  • Homer P. Hargrave Jr. (Republican) 33.0%
Illinois 10 Harold R. Collier Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Timothy P. Sheehan Republican 1950 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Illinois 12 Charles A. Boyle Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Illinois 13 Marguerite S. Church Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 14 Vacant Russell W. Keeney (R) died January 11, 1958.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 15 Noah M. Mason Republican 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Noah M. Mason (Republican) 52.5%
  • Dorothy G. O'Brien (Democratic) 47.5%
Illinois 16 Leo E. Allen Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leo E. Allen (Republican) 61.4%
  • Milton A. Lundstrom (Democratic) 38.6%
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leslie C. Arends (Republican) 61.0%
  • William T. Larkin (Democratic) 39.0%
Illinois 18 Robert H. Michel Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Robert B. Chiperfield Republican 1938 Incumbent re-elected.
Illinois 20 Vacant Sid Simpson (R) died October 26, 1958.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Edna O. Simpson (Republican) 55.5%
  • Henry W. Pollock (Democratic) 44.5%
Illinois 21 Peter F. Mack Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 22 William L. Springer Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 23 Charles W. Vursell Republican 1942 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Illinois 24 Melvin Price Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin Price (Democratic) 76.1%
  • Alex Chouinard (Republican) 23.9%
Illinois 25 Kenneth J. Gray Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Kenneth J. Gray (Democratic) 58.2%
  • Carl D. Sneed (Republican) 41.8%

Indiana[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Indiana 1 Ray Madden Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray Madden (Democratic) 66.4%
  • Edward P. Keck (Republican) 33.0%
  • Harry C. Beamer (Prohibition) 0.6%
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 (special) Incumbent re-elected.
Indiana 3 F. Jay Nimtz Republican 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Indiana 4 E. Ross Adair Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY E. Ross Adair (Republican) 50.1%
  • W. Robert Fleming (Democratic) 49.9%
Indiana 5 John V. Beamer Republican 1950 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Indiana 6 Cecil M. Harden Republican 1948 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Indiana 7 William G. Bray Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William G. Bray (Republican) 53.8%
  • Thomas L. Lemon (Democratic) 46.2%
Indiana 8 Winfield K. Denton Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Earl Wilson Republican 1940 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Indiana 10 Ralph Harvey Republican 1947 (special) Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Indiana 11 Charles B. Brownson Republican 1950 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.

Iowa[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Iowa 1 Fred Schwengel Republican 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fred Schwengel (Republican) 53.4%
  • Thomas J. Gailey (Democratic) 46.6%
Iowa 2 Henry O. Talle Republican 1938 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Iowa 3 H. R. Gross Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY H. R. Gross (Republican) 53.7%
  • Michael Micich (Democratic) 46.3%
Iowa 4 Karl M. LeCompte Republican 1938 Incumbent retired.
Democratic gain.
Iowa 5 Paul Cunningham Republican 1940 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Iowa 6 Merwin Coad Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Merwin Coad (Democratic) 58.3%
  • Robert E. Waggoner (Republican) 41.7%
Iowa 7 Ben F. Jensen Republican 1938 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ben F. Jensen (Republican) 51.5%
  • Ellsworth O. Hayes (Democratic) 48.5%
Iowa 8 Charles B. Hoeven Republican 1942 Incumbent re-elected.

Kansas[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Kansas 1 William H. Avery Republican 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William H. Avery (Republican) 51.2%
  • Robert W. Domme (Democratic) 47.4%
  • Marie I. Hadin (Prohibition) 1.3%
Kansas 2 Errett P. Scrivner Republican 1943 (special) Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Kansas 3 Myron V. George Republican 1950 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Kansas 4 Edward Herbert Rees Republican 1936 Incumbent re-elected.
Kansas 5 J. Floyd Breeding Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Kansas 6 Wint Smith Republican 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wint Smith (Republican) 49.2%
  • Elmo J. Mahoney (Democratic) 49.0%
  • John C. Jones (Prohibition) 1.8%

Kentucky[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Kentucky 1 Noble Jones Gregory Democratic 1936 Incumbent lost renomination.
Democratic hold.
Kentucky 2 William Natcher Democratic 1953 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY William Natcher (Democratic) 76.1%
  • Wayland Render (Republican) 23.9%
Kentucky 3 John M. Robsion Jr. Republican 1952 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Kentucky 4 Frank Chelf Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Kentucky 5 Brent Spence Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Brent Spence (Democratic) 71.9%
  • Jule Appel (Republican) 28.1%
Kentucky 6 John C. Watts Democratic 1951 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John C. Watts (Democratic) 94.7%
  • Wallace Jones (Write-in) 5.3%
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl D. Perkins (Democratic) 65.8%
  • E. L. Raybourn (Republican) 34.2%
Kentucky 8 Eugene Siler Republican 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Eugene Siler (Republican) 68.0%
  • W. D. Scalf (Democratic) 32.0%

Louisiana[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hébert Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY F. Edward Hébert (Democratic) 100.0%
  • Maurice Eugen Clark (Independent) 0.002%
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1940
1942 (lost)
1946
Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hale Boggs (Democratic) 91.8%
  • John Patrick Conway (Republican) 8.2%
Louisiana 3 Edwin E. Willis Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Overton Brooks Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 James H. Morrison Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 T. Ashton Thompson Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Vacant George S. Long (D) died March 22, 1958.
Democratic hold.

Maine[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Maine 1 Robert Hale Republican 1942 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Maine 2 Frank M. Coffin Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Maine 3 Clifford McIntire Republican 1951 (special) Incumbent re-elected.

Maryland[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Maryland 1 Edward T. Miller Republican 1946 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Maryland 2 James Devereux Republican 1950 Incumbent retired to run for Governor of Maryland.
Democratic gain.
Maryland 3 Edward Garmatz Democratic 1947 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward Garmatz (Democratic) 84.0%
  • Harry Kemper (Republican) 16.0%
Maryland 4 George Fallon Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George Fallon (Democratic) 71.6%
  • Louis W. Collier (Republican) 28.4%
Maryland 5 Richard Lankford Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Maryland 6 DeWitt Hyde Republican 1952 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Maryland 7 Samuel Friedel Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Samuel Friedel (Democratic) 73.5%
  • Elizabeth P. Brown (Republican) 26.5%

Massachusetts[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Massachusetts 1 John W. Heselton Republican 1944 Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY Silvio O. Conte (Republican) 55.3%
  • James M. Burns (Democratic) 44.2%
  • Louise Stone Wilson (Prohibition) 0.5%
Massachusetts 2 Edward Boland Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Philip J. Philbin Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Harold Donohue Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harold Donohue (Democratic) 63.8%
  • Charles D. Briggs Jr. (Republican) 36.2%
Massachusetts 5 Edith Nourse Rogers Republican 1925 (special) Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 William H. Bates Republican 1950 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Thomas J. Lane Democratic 1941 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas J. Lane (Democratic) 75.6%
  • Robert T. Breed (Republican) 24.4%
Massachusetts 8 Torbert Macdonald Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Donald W. Nicholson Republican 1947 (special) Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY Hastings Keith (Republican) 54.7%
  • John Almeida Jr. (Democratic) 45.3%
Massachusetts 10 Laurence Curtis Republican 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 Tip O'Neill Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tip O'Neill (Democratic) 80.4%
  • Elliott H. Stone (Republican) 19.6%
Massachusetts 12 John W. McCormack Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 13 Richard B. Wigglesworth Republican 1928 Incumbent retired.
Democratic gain.
  • Green tickY James A. Burke (Democratic) 53.5%
  • William W. Jenness (Republican) 46.5%
Massachusetts 14 Joseph W. Martin Jr. Republican 1924 Incumbent re-elected.

Michigan[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Michigan 1 Thaddeus M. Machrowicz Democratic 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thaddeus M. Machrowicz (Democratic) 90.4%
  • Walter Czarnecki (Republican) 9.3%
  • William Sablich (Socialist Labor) 0.3%
Michigan 2 George Meader Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George Meader (Republican) 58.8%
  • Robert G. Hall (Democratic) 40.8%
  • Archie Woodhurst (Prohibition) 0.2%
  • Edmund T. Taylor (Socialist Labor) 0.1%
Michigan 3 August E. Johansen Republican 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY August E. Johansen (Republican) 60.4%
  • John R. O'Meara (Democratic) 39.2%
  • Floyd R. Latta (Prohibition) 0.4%
Michigan 4 Clare Hoffman Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clare Hoffman (Republican) 59.8%
  • Gordon A. Elferdink (Democratic) 39.8%
  • Junius B. Johnson (Prohibition) 0.3%
Michigan 5 Gerald Ford Republican 1948 Incumbent re-elected.
Michigan 6 Charles E. Chamberlain Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 7 Robert J. McIntosh Republican 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Michigan 8 Alvin Morell Bentley Republican 1952 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Robert P. Griffin Republican 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert P. Griffin (Republican) 56.7%
  • Jan B. Vanderploeg (Democratic) 43.1%
  • Glenn A. Root (Prohibition) 0.2%
Michigan 10 Al Cederberg Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Al Cederberg (Republican) 61.1%
  • Daniel E. Reed (Democratic) 38.7%
  • Mildred Montgomery (Prohibition) 0.2%
Michigan 11 Victor A. Knox Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Victor A. Knox (Republican) 52.2%
  • Prentiss M. Brown Jr. (Democratic) 47.6%
  • Carl E. Ruble (Prohibition) 0.1%
Michigan 12 John B. Bennett Republican 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John B. Bennett (Republican) 57.0%
  • Joseph S. Mack (Democratic) 42.9%
  • Harold Lindahl (Prohibition) 0.08%
Michigan 13 Charles Diggs Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Diggs (Democratic) 72.7%
  • Charles P. White (Republican) 27.0%
  • Peter Goonis (Socialist Labor) 0.3%
Michigan 14 Louis C. Rabaut Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Louis C. Rabaut (Democratic) 64.2%
  • Lois V. Nair (Republican) 35.7%
  • Ruth V. Harrett (Prohibition) 0.1%
Michigan 15 John Dingell Democratic 1955 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Dingell (Democratic) 78.5%
  • Austin W. Curtis Jr. (Republican) 21.2%
  • Charles Aranoff (Socialist Labor) 0.2%
  • Estelle Tripp (Prohibition) 0.10%
Michigan 16 John Lesinski Jr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Lesinski Jr. (Democratic) 71.8%
  • Ralph B. Guy (Republican) 27.8%
  • Genevieve Connolly (Socialist Labor) 0.2%
  • Earl A. Johnson (Prohibition) 0.2%
Michigan 17 Martha Griffiths Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Martha Griffiths (Democratic) 60.3%
  • Lucas S. Miel (Republican) 39.5%
  • Theodore Gramaticoff (Socialist Labor) 0.1%
  • Harold D. Rhodes (Prohibition) 0.1%
Michigan 18 William Broomfield Republican 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William Broomfield (Republican) 52.6%
  • Leslie H. Hudson (Democratic) 47.1%
  • W. Clifford Bentley (Socialist Labor) 0.2%
  • Phillip Kile (Prohibition) 0.1%

Minnesota[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Minnesota 1 Al Quie Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Joseph P. O'Hara Republican 1940 Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY Ancher Nelsen (Republican) 57.1%
  • Conrad H. Hammar (DFL) 42.9%
Minnesota 3 Roy Wier Democratic (DFL) 1948 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Eugene McCarthy Democratic (DFL) 1948 Incumbent retired to run for U.S. senator.
Democratic hold.
  • Green tickY Joseph Karth (DFL) 56.4%
  • Frank S. Farrell (Republican) 43.6%
Minnesota 5 Walter Judd Republican 1942 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 Fred Marshall Democratic (DFL) 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fred Marshall (DFL) 64.3%
  • Hugo Holmstrom (Republican) 35.7%
Minnesota 7 H. Carl Andersen Republican 1938 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 John Blatnik Democratic (DFL) 1946 Incumbent re-elected.
Minnesota 9 Coya Knutson Democratic (DFL) 1954 Incumbent lost re-election.
Republican gain.

Mississippi[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Mississippi 1 Thomas Abernethy Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Jamie Whitten Democratic 1941 (special) Incumbent re-elected.
Mississippi 3 Frank E. Smith Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 John Bell Williams Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Mississippi 5 W. Arthur Winstead Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Mississippi 6 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Missouri[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Missouri 1 Frank M. Karsten Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank M. Karsten (Democratic) 75.8%
  • Paul E. Corning Jr. (Republican) 24.2%
Missouri 2 Thomas B. Curtis Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas B. Curtis (Republican) 51.9%
  • James L. Sullivan (Democratic) 48.1%
Missouri 3 Leonor Sullivan Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leonor Sullivan (Democratic) 79.2%
  • Josiah C. Thomas (Republican) 20.8%
Missouri 4 George H. Christopher Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Missouri 5 Richard W. Bolling Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 6 William R. Hull Jr. Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Charles Harrison Brown Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Missouri 8 A. S. J. Carnahan Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clarence Cannon (Democratic) 64.8%
  • Anthony C. Schroeder (Republican) 35.2%
Missouri 10 Paul C. Jones Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul C. Jones (Democratic) 70.7%
  • Gilbert Degenhardt (Republican) 29.3%
Missouri 11 Morgan M. Moulder Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Montana[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Montana 1 Lee Metcalf Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lee Metcalf (Democratic) 69.5%
  • Jean Walterskirchen (Republican) 30.5%
Montana 2 LeRoy H. Anderson Democratic 1956 Incumbent re-elected.

Nebraska[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Nebraska 1 Phil Weaver Republican 1954 Incumbent re-elected.
Nebraska 2 Glenn Cunningham Republican 1956 Incumbent re-elected.
Nebraska 3 R. D. Harrison Republican 1951 (special) Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Nebraska 4 Arthur L. Miller Republican 1942 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.

Nevada[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Nevada at-large Walter S. Baring Jr. Democratic 1948
1952 (lost)
1956
Incumbent re-elected.

New Hampshire[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Hampshire 1 Chester E. Merrow Republican 1942 Incumbent re-elected.
New Hampshire 2 Perkins Bass Republican 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Perkins Bass (Republican) 58.4%
  • Stuart V. Nims (Democratic) 41.3%
  • Harvey M. Bailey (Prohibition) 0.4%

New Jersey[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Jersey 1 Charles A. Wolverton Republican 1926 Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY William T. Cahill (Republican) 50.3%
  • Alexander Feinberg (Democratic) 49.3%
  • Stanley E. Sluzalis (Independent) 0.3%
  • Jules Levin (Socialist Labor) 0.1%
New Jersey 2 Milton W. Glenn Republican 1957 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Milton W. Glenn (Republican) 53.4%
  • Joseph G. Hancock (Democratic) 46.1%
  • Morris Karp (Socialist Labor) 0.5%
New Jersey 3 James C. Auchincloss Republican 1942 Incumbent re-elected.
New Jersey 4 Frank Thompson Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Thompson (Democratic) 63.0%
  • A. Jerome Moore (Republican) 37.0%
New Jersey 5 Peter Frelinghuysen Jr. Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter Frelinghuysen Jr. (Republican) 55.7%
  • David S. North (Democratic) 44.0%
  • Harry Press (Socialist Labor) 0.3%
New Jersey 6 Florence P. Dwyer Republican 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Florence P. Dwyer (Republican) 51.1%
  • Jack B. Dunn (Democratic) 46.9%
  • Alexander Kudlik (Socialist Labor) 1.7%
  • Frank Chodorov (Conservative) 0.3%
New Jersey 7 William B. Widnall Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William B. Widnall (Republican) 59.6%
  • J. Emmet Cassidy (Democratic) 40.0%
  • Robert A. Kretzer (Conservative) 0.3%
New Jersey 8 Gordon Canfield Republican 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gordon Canfield (Republican) 58.1%
  • Joseph R. Brumale (Democratic) 41.2%
  • Harry Santhouse (Socialist Labor) 0.5%
  • Ronald G. Timm (Conservative) 0.2%
New Jersey 9 Frank C. Osmers Jr. Republican 1951 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank C. Osmers Jr. (Republican) 57.4%
  • Daniel W. Allen (Democratic) 42.0%
  • Herman H. Rhael (Socialist Labor) 0.4%
  • Arthur A. Wacker (Conservative) 0.3%
New Jersey 10 Peter W. Rodino Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter W. Rodino (Democratic) 63.9%
  • G. George Addonzio (Republican) 34.8%
  • Frank J. DeGeorge (Conservative) 1.3%
New Jersey 11 Hugh J. Addonizio Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 12 Robert Kean Republican 1938 Incumbent retired to run for U.S. senator.
Republican hold.
  • Green tickY George M. Wallhauser (Republican) 52.7%
  • Thomas J. Holleran (Democratic) 45.3%
  • Mathew U. Litman (Independent) 1.3%
  • Tony Marsella (Socialist Labor) 0.5%
  • Harold Poeschel (Conservative) 0.3%
New Jersey 13 Alfred Sieminski Democratic 1950 Incumbent lost renomination.
Democratic hold.
  • Green tickY Neil Gallagher (Democratic) 66.1%
  • Samuel F. Kanis (Republican) 24.9%
  • Anthony D'Elia Jr. (Independent) 3.0%
  • John Donald Ertle (Independent) 1.9%
  • Dominick Gemma (Independent) 1.3%
  • George B. Saxenmeyer (Independent) 0.8%
  • Samuel Cooper (Independent) 0.7%
  • Edward T. Devlin (Independent) 0.6%
  • William F. Burns Jr. (Independent) 0.4%
  • James A. Carney (Independent) 0.2%
  • Edgar G. Brode (Independent) 0.1%
New Jersey 14 Vincent J. Dellay Republican 1956 Incumbent lost renomination.
Democratic gain.
  • Green tickY Dominick V. Daniels (Democratic) 62.8%
  • Frank A. Musto (Republican) 33.0%
  • Eugene J. Tarrant (Independent) 2.8%
  • Ferdinand C. Rogers (Independent) 0.9%
  • John E. Walton (Independent) 0.3%
  • Robert F. Urguhart (Independent) 0.2%

New Mexico[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Mexico at-large
2 seats on a general ticket
Joseph Montoya Democratic 1957 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph Montoya (Democratic) 32.5%
  • Green tickY Thomas G. Morris (Democratic) 30.1%
  • William A. Thompson (Republican) 19.0%
  • George W. McKim (Republican) 18.4%
Vacant John J. Dempsey (D) died March 11, 1958.
Democratic hold.

New York[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New York 1 Stuyvesant Wainwright Republican 1952 Incumbent re-elected.
New York 2 Steven Derounian Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Steven Derounian (Republican) 60.5%
  • Walter A. Lynch Jr. (Democratic) 39.5%
New York 3 Frank J. Becker Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank J. Becker (Republican) 54.4%
  • A. William Larson (Democratic) 45.6%
New York 4 Henry J. Latham Republican 1944 Incumbent retired to serve on New York Supreme Court.
Republican hold.
  • Green tickY Seymour Halpern (Republican) 52.6%
  • Joseph J. Perrini (Democratic) 47.4%
New York 5 Albert H. Bosch Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Albert H. Bosch (Republican) 52.1%
  • William Kerwick (Democratic) 43.7%
  • Howard Rudner (Liberal) 4.2%
New York 6 Lester Holtzman Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lester Holtzman (Democratic) 63.6%
  • George T. Reilly (Republican) 36.4%
New York 7 James J. Delaney Democratic 1944
1946 (lost)
1948
Incumbent re-elected.
  • Green tickY James J. Delaney (Democratic) 61.1%
  • Edward V. Lisoski (Republican) 38.9%
New York 8 Victor Anfuso Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Victor Anfuso (Democratic) 71.7%
  • Leon F. Nadrowski (Republican) 28.3%
New York 9 Eugene Keogh Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Eugene Keogh (Democratic) 72.1%
  • Anton Eyring (Republican) 27.9%
New York 10 Edna F. Kelly Democratic 1949 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edna F. Kelly (Democratic) 76.1%
  • Jerome P. Schneider (Republican) 23.9%
New York 11 Emanuel Celler Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Emanuel Celler (Democratic) 81.4%
  • Jesse M. Browner (Republican) 18.6%
New York 12 Francis E. Dorn Republican 1952 Incumbent re-elected.
New York 13 Abraham J. Multer Democratic 1947 (special) Incumbent re-elected.
New York 14 John J. Rooney Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John J. Rooney (Democratic) 70.6%
  • Anthony D'Allessandro (Republican) 29.4%
New York 15 John H. Ray Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John H. Ray (Republican) 52.8%
  • Vincent R. Fitzpatrick (Democratic) 47.2%
New York 16 Adam Clayton Powell Jr. Democratic 1944 Incumbent re-elected.
New York 17 Frederic Coudert Jr. Republican 1946 Incumbent retired.
Republican hold.
New York 18 Alfred E. Santangelo Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Alfred E. Santangelo (Democratic) 59.4%
  • George A. Eyer Jr. (Republican) 33.8%
  • Manuel Velazquez (Liberal) 6.8%
New York 19 Leonard Farbstein Democratic 1956 Incumbent re-elected.
New York 20 Ludwig Teller Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ludwig Teller (Democratic) 67.0%
  • Milton H. Adler (Republican) 33.0%
New York 21 Herbert Zelenko Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Herbert Zelenko (Democratic) 72.5%
  • Carl Medonick (Democratic) 27.5%
New York 22 James C. Healey Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James C. Healey (Democratic) 65.2%
  • Alex J. Soled (Republican) 20.5%
  • David I. Wells (Liberal) 14.2%
New York 23 Isidore Dollinger Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Isidore Dollinger (Democratic) 71.5%
  • Simon M. Koenig (Republican) 17.7%
  • Hector Matthew (Liberal) 10.8%
New York 24 Charles A. Buckley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 25 Paul A. Fino Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul A. Fino (Republican) 57.8%
  • Neal P. Bottiglieri (Democratic) 42.2%
New York 26 Edwin B. Dooley Republican 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edwin B. Dooley (Republican) 63.2%
  • Phil E. Gilbert Jr. (Democratic) 36.8%
New York 27 Ralph W. Gwinn Republican 1944 Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY Robert R. Barry (Republican) 58.2%
  • Richard W. McSpedon (Democratic) 41.8%
New York 28 Katharine St. George Republican 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Katharine St. George (Republican) 59.7%
  • David Sive (Democratic) 38.1%
  • Irving Astrow (Liberal) 2.2%
New York 29 J. Ernest Wharton Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Ernest Wharton (Republican) 63.4%
  • Christopher D. Morris (Democratic) 36.6%
New York 30 Leo W. O'Brien Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leo W. O'Brien (Democratic) 64.7%
  • George H. Witbeck Jr. (Republican) 35.3%
New York 31 Dean P. Taylor Republican 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dean P. Taylor (Republican) 63.8%
  • John R. Cummins (Democratic) 36.2%
New York 32 Bernard W. Kearney Republican 1942 Incumbent retired.
Democratic gain.
New York 33 Clarence E. Kilburn Republican 1940 Incumbent re-elected.
New York 34 William R. Williams Republican 1950 Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY Alexander Pirnie (Republican) 50.8%
  • Edwin L. Slusarczyk (Democratic) 49.2%
New York 35 R. Walter Riehlman Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 36 John Taber Republican 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Taber (Republican) 64.7%
  • Frank B. Lent (Democratic) 35.3%
New York 37 Howard W. Robison Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 38 Kenneth B. Keating Republican 1946 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
Republican hold.
  • Green tickY Jessica M. Weis (Republican) 58.2%
  • Alphonse L. Cassetti (Democratic) 41.8%
New York 39 Harold C. Ostertag Republican 1950 Incumbent re-elected.
New York 40 William E. Miller Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William E. Miller (Republican) 60.8%
  • Mariano A. Lucca (Democratic) 36.9%
  • Hel J. Di Pota (Liberal) 2.3%
New York 41 Edmund P. Radwan Republican 1950 Incumbent retired.
Democratic gain.
New York 42 John R. Pillion Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John R. Pillion (Republican) 58.9%
  • Joseph R. Stiglmeier (Democratic) 41.1%
New York 43 Daniel A. Reed Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Daniel A. Reed (Republican) 63.8%
  • T. Joseph Lynch (Democratic) 34.1%
  • Leo M. Brushingham (Liberal) 2.2%

North Carolina[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
North Carolina 1 Herbert C. Bonner Democratic 1940 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Lawrence H. Fountain Democratic 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 Graham A. Barden Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Ralph James Scott Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Carl T. Durham Democratic 1938 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 Alton Lennon Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Alton Lennon (Democratic) 89.0%
  • C. Dana Malpass (Republican) 11.0%
North Carolina 8 Alvin Paul Kitchin Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 Hugh Quincy Alexander Democratic 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 Charles R. Jonas Republican 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Basil Lee Whitener Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 12 George A. Shuford Democratic 1952 Incumbent retired.
Democratic hold.

North Dakota[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
North Dakota at-large Usher L. Burdick Republican 1948 Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY Quentin Burdick (Democratic-NPL) 27.0%
  • Green tickY Don L. Short (Republican) 26.6%
  • Orris G. Nordhougen (Republican) 25.0%
  • S. B. Hocking (Democratic-NPL) 21.4%
North Dakota at-large Otto Krueger Republican 1952 Incumbent retired.
Democratic-NPL gain.

Ohio[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Ohio 1 Gordon H. Scherer Republican 1952 Incumbent re-elected.
Ohio 2 William E. Hess Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William E. Hess (Republican) 54.7%
  • James O. Bradley (Democratic) 45.3%
Ohio 3 Paul F. Schenck Republican 1951 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul F. Schenck (Republican) 52.4%
  • Thomas B. Talbot (Democratic) 47.6%
Ohio 4 William McCulloch Republican 1947 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY William McCulloch (Republican) 61.0%
  • Marjorie Conrad Struna (Democratic) 39.0%
Ohio 5 Cliff Clevenger Republican 1938 Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY Del Latta (Republican) 53.9%
  • George E. Rafferty (Democratic) 46.1%
Ohio 6 James G. Polk Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James G. Polk (Democratic) 62.0%
  • Elmer S. Barrett (Republican) 38.0%
Ohio 7 Clarence J. Brown Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 8 Jackson Edward Betts Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Thomas L. Ashley Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas L. Ashley (Democratic) 61.6%
  • William K. Gernheuser (Republican) 38.4%
Ohio 10 Thomas A. Jenkins Republican 1924 Incumbent retired.
Democratic gain.
Ohio 11 David S. Dennison Jr. Republican 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Ohio 12 John M. Vorys Republican 1938 Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY Samuel L. Devine (Republican) 54.4%
  • Walter J. Shapter Jr. (Democratic) 45.6%
Ohio 13 A. David Baumhart Jr. Republican 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 14 William H. Ayres Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 15 John E. Henderson Republican 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 16 Frank T. Bow Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank T. Bow (Republican) 57.4%
  • John G. Freedom (Democratic) 42.6%
Ohio 17 Vacant J. Harry McGregor (R) died October 7, 1958.
Democratic gain.
Ohio 18 Wayne Hays Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Michael J. Kirwan (Democratic) 75.0%
  • Loren E. Van Brocklin (Republican) 25.0%
Ohio 20 Michael A. Feighan Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Charles Vanik Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Vanik (Democratic) 80.4%
  • Elmer L. Watson (Republican) 19.6%
Ohio 22 Frances P. Bolton Republican 1940 Incumbent re-elected.
Ohio 23 William E. Minshall Jr. Republican 1954 Incumbent re-elected.

Oklahoma[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Oklahoma 1 Page Belcher Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Page Belcher (Republican) 50.8%
  • Herbert William Wright Jr. (Democratic) 48.3%
  • George H. Brasier (Independent) 0.9%
Oklahoma 2 Ed Edmondson Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Edmondson (Democratic) 79.1%
  • Milo Ritter (Republican) 20.9%
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Albert (Democratic) 90.9%
  • Chapin Wallace (Republican) 9.1%
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Steed (Democratic) 74.1%
  • Rolla C. Calkin (Republican) 25.9%
Oklahoma 5 John Jarman Democratic 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Jarman (Democratic) 82.3%
  • Hobart H. Hobbs (Republican) 17.7%
Oklahoma 6 Toby Morris Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Toby Morris (Democratic) 66.7%
  • Fred L. Coogan (Republican) 33.3%

Oregon[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Oregon 1 A. Walter Norblad Republican 1946 Incumbent re-elected.
Oregon 2 Al Ullman Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Al Ullman (Democratic) 61.6%
  • Marion T. Weatherford (Republican) 38.4%
Oregon 3 Edith Green Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edith Green (Democratic) 65.8%
  • John Johnston (Republican) 34.2%
Oregon 4 Charles O. Porter Democratic 1956 Incumbent re-elected.

Pennsylvania[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1944
1946 (lost)
1948
Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 Kathryn E. Granahan Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 James A. Byrne Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 4 Earl Chudoff Democratic 1948 Incumbent retired to run for judge of Philadelphia Court of Common Pleas.
Democratic hold.
Pennsylvania 5 William J. Green Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 Hugh Scott Republican 1946 Incumbent retired to run for U.S. senator.
Democratic gain.
Pennsylvania 7 Benjamin F. James Republican 1948 Incumbent retired.
Republican hold.
Pennsylvania 8 Willard S. Curtin Republican 1956 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Paul B. Dague Republican 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul B. Dague (Republican) 61.9%
  • James C. N. Paul (Democratic) 38.1%
Pennsylvania 10 Joseph L. Carrigg Republican 1951 (special) Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Pennsylvania 11 Daniel Flood Democratic 1944
1946 (lost)
1948
1952 (lost)
1954
Incumbent re-elected.
  • Green tickY Daniel Flood (Democratic) 61.7%
  • Herman Kersteen (Republican) 38.3%
Pennsylvania 12 Ivor D. Fenton Republican 1938 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ivor D. Fenton (Republican) 54.9%
  • Charles E. Lotz (Democratic) 45.1%
Pennsylvania 13 John A. Lafore Jr. Republican 1957 (special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 George M. Rhodes Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Francis E. Walter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 16 Walter M. Mumma Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Walter M. Mumma (Republican) 56.6%
  • John H. Bream (Democratic) 43.4%
Pennsylvania 17 Alvin Bush Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Alvin Bush (Republican) 56.0%
  • C. Max Hess (Democratic) 44.0%
Pennsylvania 18 Richard M. Simpson Republican 1937 (special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 S. Walter Stauffer Republican 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Pennsylvania 20 James E. Van Zandt Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 John H. Dent Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John H. Dent (Democratic) 59.1%
  • Edward S. Stiteler (Republican) 40.9%
Pennsylvania 22 John P. Saylor Republican 1949 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY John P. Saylor (Republican) 57.0%
  • Robert S. Glass (Democratic) 43.0%
Pennsylvania 23 Leon H. Gavin Republican 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leon H. Gavin (Republican) 61.1%
  • Thomas P. Kennedy (Democratic) 38.9%
Pennsylvania 24 Carroll D. Kearns Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Frank M. Clark Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank M. Clark (Democratic) 58.9%
  • Thomas W. King Jr. (Republican) 41.1%
Pennsylvania 26 Thomas E. Morgan Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas E. Morgan (Democratic) 64.8%
  • Harry T. Zimmer Jr. (Republican) 35.2%
Pennsylvania 27 James G. Fulton Republican 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James G. Fulton (Republican) 64.1%
  • Emery F. Bacon (Democratic) 35.9%
Pennsylvania 28 Vacant Herman P. Eberharter (D) died September 9, 1958.
Democratic hold.
Pennsylvania 29 Robert J. Corbett Republican 1938
1940 (lost)
1944
Incumbent re-elected.
Pennsylvania 30 Elmer J. Holland Democratic 1942 (special)
1942 (retired)
1956 (special)
Incumbent re-elected.

Rhode Island[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Rhode Island 1 Aime Forand Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Aime Forand (Democratic) 62.9%
  • Francis E. Martineau (Republican) 37.1%
Rhode Island 2 John E. Fogarty Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Fogarty (Democratic) 63.3%
  • Robert L. Gammell (Republican) 36.6%
  • Barbara P. Snyder (Prohibition) 0.1%

South Carolina[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
South Carolina 1 L. Mendel Rivers Democratic 1940 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 John J. Riley Democratic 1950 Incumbent re-elected.
South Carolina 3 William J. B. Dorn Democratic 1946
1948 (retired)
1950
Incumbent re-elected.
South Carolina 4 Robert T. Ashmore Democratic 1953 (special) Incumbent re-elected.
South Carolina 5 Robert W. Hemphill Democratic 1956 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Incumbent re-elected.

South Dakota[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
South Dakota 1 George McGovern Democratic 1956 Incumbent re-elected.
South Dakota 2 E. Y. Berry Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY E. Y. Berry (Republican) 55.6%
  • J. T. McCullen (Democratic) 44.4%

Tennessee[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Tennessee 1 B. Carroll Reece Republican 1950 Incumbent re-elected.
Tennessee 2 Howard Baker Sr. Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Howard Baker Sr. (Republican) 67.7%
  • John Grady O'Hara (Democratic) 32.2%
  • E. B. Bowles (Write-in) 0.2%
Tennessee 3 James B. Frazier Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Tennessee 4 Joe L. Evins Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Tennessee 5 J. Carlton Loser Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 Ross Bass Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ross Bass (Democratic) 97.2%
  • Joe Sims (Republican) 2.8%
  • M. A. Peebles (Write-in) 0.003%
Tennessee 7 Tom J. Murray Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Fats Everett Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Tennessee 9 Clifford Davis Democratic 1940 Incumbent re-elected.

Texas[edit]

Texas eliminated its at-large district and added a new 22nd district formed from part of the Houston area 8th district.[5]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Texas 2 Jack Brooks Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Texas 3 Lindley Beckworth Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Texas 5 Bruce Alger Republican 1954 Incumbent re-elected.
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 7 John Dowdy Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Dowdy (Democratic) 96.7%
  • Joseph E. A. Ross (Republican) 3.3%
Texas 8 Albert Thomas Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Albert Thomas (Democratic) 88.2%
  • Robert E. Nesmith (Republican) 11.8%
Texas 9 Clark W. Thompson Democratic 1947 (special) Incumbent re-elected.
Texas 10 Homer Thornberry Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Jim Wright Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Texas 13 Frank N. Ikard Democratic 1951 (special) Incumbent re-elected.
Texas 14 John Andrew Young Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 15 Joe M. Kilgore Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Texas 16 J. T. Rutherford Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 18 Walter E. Rogers Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Paul J. Kilday Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Texas 21 O. C. Fisher Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Texas 22 Martin Dies Jr.
Redistricted from the at-large district
Democratic 1952 Incumbent retired.
Democratic hold.
  • Green tickY Robert R. Casey (Democratic) 61.7%
  • T. Everton Kennerly (Republican) 32.9%
  • Jack Gardner (Write-in) 5.4%

Utah[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Utah 1 Henry Aldous Dixon Republican 1954 Incumbent re-elected.
Utah 2 William A. Dawson Republican 1952 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.

Vermont[edit]

Final results by county
Results by county:
Meyer
  •   50–60%
  •   60–70%
Arthur
  •   50–60%
  •   60–70%
District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Vermont at-large Winston L. Prouty Republican 1950 Incumbent retired to run for U.S. senator.
Democratic gain.

Virginia[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Virginia 1 Edward J. Robeson Jr. Democratic 1950 Incumbent lost renomination.
Democratic hold.
Virginia 2 Porter Hardy Jr. Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Virginia 3 J. Vaughan Gary Democratic 1945 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Vaughan Gary (Democratic) 76.1%
  • Richard R. Ryder (Republican) 23.9%
Virginia 4 Watkins Abbitt Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Watkins Abbitt (Democratic) 87.1%
  • Frank M. McCann (Republican) 12.9%
Virginia 5 William M. Tuck Democratic 1953 (special) Incumbent re-elected.
Virginia 6 Richard H. Poff Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard H. Poff (Republican) 56.7%
  • Richard F. Pence (Democratic) 42.9%
  • J. B. Brayman (Social Democratic) 0.4%
Virginia 7 Burr Harrison Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Burr Harrison (Democratic) 76.6%
  • Henry A. Oder Jr. (Independent) 23.4%
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 9 W. Pat Jennings Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY W. Pat Jennings (Democratic) 76.6%
  • T. L. Maness (Independent) 23.4%
Virginia 10 Joel Broyhill Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joel Broyhill (Republican) 52.3%
  • Joseph H. Freehill (Democratic) 46.5%
  • Julius Brenner (Independent) 1.2%

Washington[edit]

Washington redistricted its at-large seat into a 7th district formed in the Seattle suburbs designed to include the at-large incumbent Don Magnuson's residence.[5]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Washington 1 Thomas Pelly Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas Pelly (Republican) 70.1%
  • Robert Odman (Democratic) 29.9%
Washington 2 Jack Westland Republican 1952 Incumbent re-elected.
Washington 3 Russell V. Mack Republican 1947 (special) Incumbent re-elected.
Washington 4 Hal Holmes Republican 1942 Incumbent retired.
Republican hold.
  • Green tickY Catherine Dean May (Republican) 54.0%
  • Frank LeRoux (Democratic) 45.7%
  • Fred T. Odell (Constitution) 0.3%
Washington 5 Walt Horan Republican 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Walt Horan (Republican) 53.2%
  • Tom Delaney (Democratic) 46.3%
  • Frank Robert Anderson (Constitution) 0.5%
Washington 6 Thor C. Tollefson Republican 1946 Incumbent re-elected.
Washington 7 Don Magnuson
Redistricted from the at-large district
Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Magnuson (Democratic) 70.7%
  • Bob Jones (Republican) 29.0%
  • Gerald Poesnecker (Constitution) 0.4%

West Virginia[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
West Virginia 1 Arch A. Moore Jr. Republican 1956 Incumbent re-elected.
West Virginia 2 Harley O. Staggers Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 Cleveland M. Bailey Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Will E. Neal Republican 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
West Virginia 5 Elizabeth Kee Democratic 1951 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Elizabeth Kee (Democratic) 99.8%
  • George A. Daughtery (Write-in) 0.2%
West Virginia 6 Robert Byrd Democratic 1952 Incumbent retired to run for U.S. senator.
Democratic hold.

Wisconsin[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Wisconsin 1 Vacant Lawrence H. Smith (R) died January 22, 1958.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Gerald T. Flynn (Democratic) 50.6%
  • Eleanor J. Smith (Republican) 49.4%
Wisconsin 2 Donald Edgar Tewes Republican 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic gain.
Wisconsin 3 Gardner R. Withrow Republican 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Clement Zablocki Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Henry S. Reuss Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry S. Reuss (Democratic) 69.5%
  • Otto R. Werkmeister (Republican) 30.5%
Wisconsin 6 William Van Pelt Republican 1950 Incumbent re-elected.
Wisconsin 7 Melvin Laird Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin Laird (Republican) 60.5%
  • Kenneth Traeger (Democratic) 39.5%
Wisconsin 8 John W. Byrnes Republican 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John W. Byrnes (Republican) 57.3%
  • Milo Singler (Democratic) 42.7%
Wisconsin 9 Lester Johnson Democratic 1953 (special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lester Johnson (Democratic) 63.1%
  • Charles A. Hornback (Republican) 36.9%
Wisconsin 10 Alvin O'Konski Republican 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Alvin O'Konski (Republican) 67.1%
  • Basil G. Kennedy (Democratic) 32.9%

Wyoming[edit]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Wyoming at-large Keith Thomson Republican 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Keith Thomson (Republican) 53.6%
  • Ray Whitaker (Democratic) 46.4%

See also[edit]

Notes[edit]

  1. ^ September 8, 1958 in Maine
  2. ^ Increase is due to the admission of Alaska, whose seat was temporarily added to the usual 435, until reapportionment following 1960.

References[edit]

  1. ^ James Reston (November 6, 1958). "Democratic Gain 13 Senate Seats". The New York Times. Retrieved April 8, 2014.
  2. ^ "Our Campaigns - GA District 7 - Special Election Race - Jan 08, 1958". www.ourcampaigns.com. Retrieved June 10, 2020.
  3. ^ "Our Campaigns - MN District 1 - Special Election Race - Feb 18, 1958". www.ourcampaigns.com. Retrieved June 10, 2020.
  4. ^ "Our Campaigns - PA - District 04 - Special Election Race - May 20, 1958". www.ourcampaigns.com. Retrieved June 10, 2020.
  5. ^ a b Martis, Kenneth C. (1989). The Historical Atlas of Political Parties in the United States Congress, 1789-1989. Prentice Hall College Div. ISBN 0-02-920170-5.