Birleşik Krallık başbakanları listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Birleşik Krallık Başbakanlarının bir listesi;

Birleşik Krallık Başbakanları Listesi (1721-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Resim İsim

(Doğum-Ölüm)

Görev Süresi Seçim Başbakanken elinde tuttuğu görevler Siyasi Parti Hükumet Hükümdar

(Hüküm)

Başlangıç Bitiş
Robert Walpole Robert Walpole
(1676–1745)
3 Nisan 1721 11 Şubat 1742 1722 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Whig Walpole–Townshend I.GeorgeGeorge I of Great Britain1714–1727
1727 II.GeorgeGeorge II1727–1760
1734 Walpole
1741
20 yıl 315 gün
Spencer Compton Spencer Compton
(1673–1743)
16 Şubat 1742 2 Temmuz 1743 Birinci Hazine Lordu Carteret
1 yıl 137 gün
Henry Pelham Henry Pelham
(1694–1754)
27 Ağustos 1743 6 Mart 1754 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
I.Broad Bottom
1747 II.Broad Bottom
10 yıl 192 gün
Thomas Pelham-Holles Thomas Pelham-Holles
(1693–1768)
16 Mart 1754 11 Kasım 1756 1754 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
I.Newcastle
2 yıl 241 gün
William Cavendish William Cavendish
(1720–1764)
16 Kasım 1756 29 Haziran 1757 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı

İrlanda Yüksek Hazinedar Lordu
Pitt–Devonshire
226 gün 1757 Caretaker
Thomas Pelham-Holles Thomas Pelham-Holles
(1693–1768)
29 Haziran 1757 26 Mayıs 1762 1761 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Pitt-Newcastle
4 yıl 332 gün Bute –​Newcastle
(Tory–​Whig)
III.GeorgeGeorge III of Great Britain1760–1820
John Stuart John Stuart
(1713–1792)
26 Mayıs 1762 8 Nisan 1763 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Tory Bute
318 gün
George Grenville George Grenville
(1712–1770)
16 Nisan 1763 10 Temmuz 1765 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Whig
(Grenvillite)
Grenville
(daha çok Whig)
2 yıl 86 gün
Charles Watson-Wentworth Charles Watson-Wentworth
(1730–1782)
13 Temmuz 1765 30 Temmuz 1766 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Whig
(Rockinghamite)
I.Rockingham
1 yıl 18 gün
William Pitt the Elder William Pitt
(1708–1778)
30 Temmuz 1766 14 Ekim 1768 1768 Özel Mühür Lordu Whig
(Chathamite)
Chatham
2 yıl 77 gün
Augustus FitzRoy Augustus FitzRoy
(1735–1811)
14 Ekim 1768 28 Ocak 1770 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Grafton
1 yıl 107 gün
Frederick North, Lord North Frederick North
(1732–1792)
28 Ocak 1770 27 Mart 1782 1774 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Tory
(Northite)
North
1780
12 yıl 59 gün
Charles Watson-Wentworth Charles Watson-Wentworth
(1730–1782)
27 Mart 1782 1 Temmuz 1782 Birinci Hazine Lordu Whig
(Rockinghamite)
II.Rockingham
97 gün
William Petty William Petty
(1737–1805)
4 Temmuz 1782 26 Mart 1783 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Whig
(Chathamite)
Shelburne
266 gün
William Cavendish-Bentinck William Cavendish-Bentinck
(1738–1809)
2 Nisan 1783 18 Aralık 1783 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Whig Fox-North
261 gün
William Pitt the Younger William Pitt
(1759–1806)
19 Aralık 1783 14 Mart 1801 1784 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Tory
(Pittite)
I.Pitt
1790
1796
17 yıl 86 gün
Henry Addington Henry Addington
(1757–1844)
17 Mart 1801 10 Mayıs 1804 1801 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Tory
(Addingtonian)
Addington
1802
3 yıl 55 gün
William Pitt the Younger William Pitt
(1759–1806)
10 Mayıs 1804 23 Ocak 1806 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Tory
(Pittite)
II.Pitt
1 yıl 259 gün
William Grenville William Grenville
(1759–1834)
11 Şubat 1806 25 Mart 1807 1806 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Whig All the Talents
(Whig–​Tory)
1 yıl 43 gün
William Cavendish-Bentinck William Cavendish-Bentinck
(1738–1809)
31 Mart 1807 4 Ekim 1809 1807 Birinci Hazine Lordu Tory
(Pittite)
II.Portland
2 yıl 188 gün
Spencer Perceval Spencer Perceval
(1762–1812)
4 Ekim 1809 11 Mayıs 1812 Lancaster Dükalığı Şansölyesi

Hazine Şansölyesi

İrlanda Hazine Komiseri
(1810-1812)

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Perceval
2 yıl 221 gün
Robert Jenkinson Robert Jenkinson
(1770–1828)
8 Haziran 1812 9 Nisan 1827 1812 Birinci Hazine Lordu
Lordlar Kamarası Başkanı
Liverpool
1818
1820 IV.GeorgeGeorge IV of Great Britain1820–1830
1826
14 yıl 306 gün
George Canning George Canning
(1770–1827)
12 Nisan 1827 8 Ağustos 1827 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Tory
(Canningite)
Canning
(Canningite –​Whig)
119 gün
F. J. Robinson F. J. Robinson
(1782–1859)
31 Ağustos 1827 8 Ocak 1828 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Tory
(Canningite)
Goderich
131 gün
Arthur Wellesley, 1st Duke of Wellington Arthur Wellesley
(1769–1852)
22 Ocak 1828 16 Kasım 1830 1830 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Tory Wellington–​Peel
2 yıl 299 gün IV.WilliamWilliam IV of Great Britain1830–1837
Charles Grey, 2nd Earl Grey Charles Grey
(1764–1845)
22 Kasım 1830 9 Temmuz 1834 1831 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Whig Grey
1832
3 yıl 230 gün
William Lamb, 2nd Viscount Melbourne William Lamb
(1779–1848)
16 Temmuz 1834 14 Kasım 1834 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
I.Melbourne
122 gün
Arthur Wellesley, 1st Duke of Wellington Arthur Wellesley
(1769–1852)
17 Kasım 1834 9 Aralık 1834 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı

Dışişleri bakanı

İçişleri bakanı

Savaş ve koloniler bakanı
Tory Wellington Caretaker
23 gün
Robert Peel Robert Peel
(1788–1850)
10 Aralık 1834 8 Nisan 1835 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Muhafazakar I.Peel
120 gün
William Lamb, 2nd Viscount Melbourne William Lamb
(1779–1848)
18 Nisan 1835 30 Ağustos 1841 1835 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Whig II.Melbourne
1837 VictoriaQueen Victoria1837–1901
6 yıl 135 gün
Robert Peel Robert Peel
(1788–1850)
30 Ağustos 1841 29 Haziran 1846 1841 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Muhafazakar II.Peel
4 yıl 304 gün
photograph Lord John Russell
(1792–1878)
30 Haziran 1846 21 Şubat 1852 1847 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Whig I.Russell
5 yıl 237 gün
engraving Edward Smith-Stanley
(1799–1869)
23 Şubat 1852 17 Aralık 1852 1852 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Muhafazakar Who? Who?
299 gün
engraving George Hamilton-Gordon
(1784–1860)
19 Aralık 1852 30 Ocak 1855 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Peelite Aberdeen
(Peelite–​Whig–vs.)
2 yıl 43 gün
photograph Henry John Temple
(1784–1865)
6 Şubat 1855 19 Şubat 1858 1857 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Whig I.Palmerston
3 yıl 14 gün
engraving Edward Smith-Stanley
(1799–1869)
20 Şubat 1858 11 Haziran 1859 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Muhafazakar II.Derby–​Disraeli
1 yıl 112 gün
photograph Henry John Temple
(1784–1865)
12 Haziran 1859 18 Ekim 1865 1859 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Liberal Parti II.Palmerston
1865
6 yıl 129 gün
photograph John Russell
(1792–1878)
29 Ekim 1865 26 Haziran 1866 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
II.Russell
241 gün
engraving Edward Smith-Stanley
(1799–1869)
28 Haziran 1866 25 Şubat 1868 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı
Muhafazakar III.Derby–​Disraeli
1 yıl 243
photograph Benjamin Disraeli
(1804–1881)
27 Şubat 1868 1 Aralık 1868 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
279 gün
photograph William Ewart Gladstone
(1809–1898)
3 Aralık 1868 17 Şubat 1874 1868 Hazine Şansölyesi
(1873–1874)

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Liberal I.Gladstone
5 yıl 77 gün
photograph Benjamin Disraeli
(1804–1881)
20 Şubat 1874 21 Nisan 1880 1874 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
(1874–1876)

Lordlar Kamarası Başkanı
(1876–1880)

Özel Mühür Lordu
(1876–1878)
Muhafazakar II.Disraeli
6 yıl 62 gün
photograph William Ewart Gladstone
(1809–1898)
23 Nisan 1880 9 Haziran 1885 1880 Hazine Şansölyesi
(1880–1882)

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Liberal II.Gladstone
5 yıl 48 gün
photograph Robert Gascoyne-Cecil
(1830–1903)
23 Haziran 1885 28 Ocak 1886 Lordlar Kamarası Başkanı

Dışişleri bakanı
Muhafazakar I.Salisbury
220 gün
photograph William Ewart Gladstone
(1809–1898)
1 Şubat 1886 20 Temmuz 1886 1885 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı

Özel Mühür Lordu
Liberal III.Gladstone
170 gün
photograph Robert Gascoyne-Cecil
(1830–1903)
25 Temmuz 1886 11 Ağustos 1892 1886 Birinci Hazine Lordu
(1886–1887)

Lordlar Kamarası Başkanı

Dışişleri bakanı
(1887–1892)
Muhafazakar II.Salisbury
6 yıl 18 gün
photograph William Ewart Gladstone
(1809–1898)
15 Ağustos 1892 2 Mart 1894 1892 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı

Özel Mühür Lordu
Liberal IV.Gladstone
1 yıl 200 gün
photograph Archibald Primrose
(1847–1929)
5 Mart 1894 22 Haziran 1895 Birinci Hazine Lordu

Lordlar Kamarası Başkanı

Lord Konsey Başkanı
Rosebery
1 yıl 110 gün
photograph Robert Gascoyne-Cecil
(1830–1903)
25 Haziran 1895 11 Temmuz 1902 1895 Lordlar Kamarası Başkanı

Özel Mühür Lordu
(1900–1902)

Dışişleri bakanı

(1895–1900)

Muhafazakar III.Salisbury
(M-Lib.U)
1900 IV.Salisbury
(M-Lib.U)
VII.Edward

Edward VII

1901–1910

7 yıl 17 gün
photograph Arthur Balfour
(1848–1930)
12 Temmuz 1902 4 Aralık 1905 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı

Özel Mühür Lordu
(1902–1903)
Balfour
(M-Lib.U)
photograph Henry Campbell-Bannerman
(1836–1908)
5 Aralık 1905 3 Nisan 1908 1906 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Liberal Campbell-Bannerman
2 yıl 121 gün
photograph H. H. Asquith
(1852–1928)
8 Nisan 1908 5 Aralık 1916 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı

Savaş Bakanı
(1914)
I.Asquith
Ocak 1910 II.Asquith V.GeorgeGeorge V1910–1936
Aralık 1910 III.Asquith
Asquith Koalisyonu
(L-M-vs)
8 yıl 243 gün
photograph David Lloyd George
(1863–1945)
6 Aralık 1916 19 Ekim 1922 Birinci Hazine Lordu Llyod George(Savaş)
1918 II.Llyod George
(L-M)
5 yıl 318 gün
photograph Bonar Law
(1858–1923)
23 Ekim 1922 20 Mayıs 1923 1922 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Muhafazakar
(İskoç U)
Law
210 gün
photograph Stanley Baldwin
(1867–1947)
22 Mayıs 1923 22 Ocak 1924 Hazine Şansölyesi(1923)

Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Muhafazakar I.Baldwin
246 gün
photograph Ramsay MacDonald
(1866–1937)
22 Ocak 1924 4 Kasım 1924 1923 Hazine Şansölyesi

Birinci Hazine Lordu

Dışişleri Bakanı
Labour I.MacDonald
288 gün
photograph Stanley Baldwin
(1867–1947)
4 Kasım 1924 4 Haziran 1929 1924 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Muhafazakar II.Baldwin
4 yıl 213 gün
photograph Ramsay MacDonald
(1866–1937)
5 Haziran 1929 7 Haziran 1935 1929 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Labour II.MacDonald
National Labour I.National
(N.Lab-M-vs)
1931 II.National
6 yıl 3 gün
photograph Stanley Baldwin
(1867–1947)
7 Haziran 1935 28 Mayıs 1937 1935 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
Muhafazakar III.National VIII.EdwardEdward VIII1936
1 yıl 356 gün VI.GeorgeGeorge VI1936–1952
photograph Neville Chamberlain
(1869–1940)
28 Mayıs 1937 10 Mayıs 1940 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
IV.National
2 yıl 349 gün Chamberlain(Savaş)
photograph Winston Churchill
(1874–1965)
10 Mayıs 1940 26 Temmuz 1945 Birinci Hazine Lordu

Avam Kamarası Başkanı
(1940-1942)

Savunma Bakanı
Churchill(Savaş)
5 yıl 78 gün Geçici Churchill
(M-ULP)
photograph Clement Attlee
(1883–1967)
26 Temmuz 1945 26 Ekim 1951 1945 Birinci Hazine Lordu

Savunma Bakanı
(1945-1946)
Labour I.Attlee
1950 II.Attlee
6 yıl 93 gün
photograph Winston Churchill
(1874–1965)
26 Ekim 1951 5 Nisan 1955 1951 Birinci Hazine Lordu

Savunma Bakanı
(1951-1952)
Muhafazakar III.Churchill
3 yıl 162 gün II.ElizabethElizabeth II1952–2022
photograph Anthony Eden
(1897–1977)
6 Nisan 1955 9 Ocak 1957 1955 Birinci Hazine Lordu Eden
1 yıl 279 gün
photograph Harold Macmillan
(1894–1986)
10 Ocak 1957 18 Ekim 1963 Birinci Hazine Lordu I.Macmillan
1959 II.Macmillan
6 yıl 282 gün
photograph Alec Douglas-Home
(1903–1995)
18 Ekim 1963 16 Ekim 1964 Birinci Hazine Lordu Douglas-Home
365 gün
photograph Harold Wilson
(1916–1995)
16 Ekim 1964 19 Haziran 1970 1964 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
(1968-1970)
Labour I.Wilson
1966 II.Wilson
5 yıl 247 gün
photograph Edward Heath
(1916–2005)
19 Haziran 1970 4 Mart 1974 1970 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
Muhafazakar Heath
3 yıl 259 gün
photograph Harold Wilson
(1916–1995)
4 Mart 1974 5 Nisan 1976 Şubat 1974 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
Labour III.Wilson
Ekim 1974 IV.Wilson
2 yıl 33 gün
P.M. Callaghan James Callaghan
(1912–2005)
5 Nisan 1976 4 Mayıs 1979 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
Callaghan
3 yıl 30 gün
photograph Margaret Thatcher
(1925–2013)
4 Mayıs 1979 28 Kasım 1990 1979 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
Muhafazakar I.Thatcher
1983 II.Thatcher
1987 III.Thatcher
11 yıl 209 gün
John Major 1996.jpg John Major
(1943-)
28 Kasım 1990 2 Mayıs 1997 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
I.Major
1992 II.Major
6 yıl 156 gün
photograph Tony Blair
(1953-)
2 Mayıs 1997 27 Haziran 2007 1997 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
Labour I.Blair
2001 II.Blair
2005 III.Blair
10 yıl 57 gün
photograph Gordon Brown
(1951-)
27 Haziran 2007 11 Mayıs 2010 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
Brown
2 yıl 319 gün
photograph David Cameron
(1966-)
10 Mayıs 2010 13 Temmuz 2016 2010 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
Muhafazakar Cameron-Clegg
(M-LD)
2015 II.Cameron
6 yıl 64 gün
photograph Theresa May
(1956-)
13 Temmuz 2016 24 Temmuz 2019 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı
I.May
2017 II.May
3 yıl 12 gün
photograph Boris Johnson
(1964-)
24 Temmuz 2019 6 Eylül 2022 Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı

Birlik Bakanı
I.Johnson
2019 II.Johnson
3 yıl 45 gün
photograph Liz Truss
(1975-)
bkz.Liz Truss'un başbakanlığı Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı

Birlik Bakanı
Truss
6 Eylül 2022 25 Ekim 2022 III.CharlesCharles Prince of Wales.jpg2022–
50 gün
photograph Rishi Sunak
(1980-)
25 Ekim 2022 Görevde Birinci Hazine Lordu

Sivil Hizmet Bakanı

Birlik Bakanı
Sunak
Devam ediyor

Birleşik Krallık Başbakanları Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşayan eski başbakanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2022 itibarıyla yaşayan altı eski başbakan bulunmaktadır:

Fotoğraf Başbakan Görev süresi Doğum tarihi
John Major 2014.jpg John Major 1990-1997 29 Mart 1943 (1943-03-29) (79 yaşında)
WORLD ECONOMIC FORUM ANNUAL MEETING 2009 - Tony Blair.jpg Tony Blair 1997-2007 6 Mayıs 1953 (1953-05-06) (69 yaşında)
Gordon Brown (2008).jpg Gordon Brown 2007-2010 20 Şubat 1951 (1951-02-20) (71 yaşında)
David Cameron official.jpg David Cameron 2010-2016 9 Ekim 1966 (1966-10-09) (56 yaşında)
Theresa May in Tallin crop.jpg Theresa May 2016-2019 1 Ekim 1956 (1956-10-01) (66 yaşında)
Yukiya Amano with Boris Johnson in London - 2018 (41099455635) (cropped).jpg Boris Johnson

2019-2022

19 Haziran 1964 (1964-06-19) (58 yaşında)
Liz Truss official portrait (cropped)2.jpg Liz Truss

2022-2022

26 Temmuz 1975 (1975-07-26) (47 yaşında)

Margaret Thatcher (1925-2013), 8 Nisan 2013'te 88 yaşında hayatını kaybederek ölen son eski başbakan olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]