The International 2022
From Liquipedia Dota 2 Wiki
The International 2022
League Information
Series:
Type:
Offline
Venue:
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$18,930,775 USD
Start Date:
2022-10-15
End Date:
2022-10-30
Game:
Version:
Teams:
20
Liquipedia Tier:
Pro Circuit Tier:
Links
Chronology
The International 2022 was the concluding tournament of the 2021-22 season of Dota Pro Circuit and the eleventh annual edition of The International, which returned to Asia for the second time. The invite format was similar to the one used for the preceding International, whereby a point system based on official sponsored Regional Leagues and Majors was be used to determine the teams invited to The International.
It was announced that the second and third place teams from each region's qualifiers will compete in a Last Chance Qualifier prior to The International to determine two additional qualification spots - thus expanding the amount of teams in the group stage from 18 to 20 teams.[1]
The International 2022 was the first occasion where the main event was played out on two different venues: the Playoffs (until top 4) at SunTec Singapore followed by the Finals (remaining top 4) at Singapore Indoor Stadium.[2]
Format[edit]
- Participants
- Twelve teams qualify through Dota Pro Circuit
- Six teams qualify through Regional Qualifiers; one team each from North America, South America, Western Europe, Eastern Europe, China and Southeast Asia
- Two teams qualify through the Last Chance Qualifier
- Group Stage - October 15 - October 18, 2022
- Two round robin groups of ten teams each
- All series are Bo2
- Top four teams in each group advance to the Upper Bracket of the Main Event
- 5th-8th place teams advance to the Lower Bracket of the Main Event
- Remaining teams in each group are eliminated
- Click here for tiebreaker rules
- If there is a tie along the Upper and Lower Bracket divider or between the Lower Bracket and Elimination divider (henceforth known as the 'Dividers'), more games will be played according to the following:
- Two-way tie: Bo3
- Three-way or more tie: Bo1 round-robin
- If any ties remain that still result in ties along the Dividers, then repeat until ties are resolved with the teams that still remain tied.
If any ties remain that are not along the Dividers, then the non-Divider rules will be used to resolve ties.
- For other (non-Divider) ties, the following are used in order:
- Compare the head to head series result between the tied teams.
- Compare the tied teams' wins vs the seed right below them. Repeat the comparison with the next lower seeded team until resolved.
- Coin toss.
- Main Event - October 20 - October 23 (Playoffs Weekend), 2022 & October 29 - October 30 (Finals Weekend), 2022
- Sixteen teams play in a double-elimination bracket
- Eight teams begin in the Upper Bracket, eight in the Lower Bracket
- For Upper Bracket Round 1, the 1st place in each group of Group Stage picks their opponent from either the 3rd or 4th place finish in the opposite group.
- For Lower Bracket Round 1, the 5th place in each group of Group Stage picks their opponent from either the 7th or 8th place finish in the opposite group.
- Lower Bracket Round 1 are Bo1, Grand Final is Bo5, all other series are Bo3
- Sixteen teams play in a double-elimination bracket
Prize Pool[edit]
The base prize pool of the tournament was $1,600,000 USD.
An additional 25% of all Battle Pass sales were added to the total prize pool ($17,330,775 USD added).[3]
$18,930,775 USD are spread among the participants as seen below:
Participants[edit]
Invited Teams[edit]
1 | Ame |
---|---|
2 | NothingToSay |
3 | Faith_bian |
4 | XinQ |
5 | y` |
C | xiao8 |
2nd | (2021, 2018)
Dota Pro Circuit #1 |
1 | Yatoro |
---|---|
2 | TORONTOTOKYO |
3 | Collapse |
4 | Mira |
5 | Miposhka |
C | Silent |
1st | (2021)
Dota Pro Circuit #3 |
C | Raykill |
---|---|
C | Valqui |
13th - 16th | (2021)
1 | K1 |
---|---|
2 | Chris Luck |
3 | Wisper |
4 | Gōjira |
5 | Stinger |
13th - 16th | (2021)
Dota Pro Circuit #4 |
Regional Qualified Teams[edit]
Last Chance Qualified Teams[edit]
1 | Crystallis |
---|---|
2 | Nisha |
3 | Resolut1on |
4 | Zayac |
5 | Puppey |
C | Heen |
3rd | (2021)
Last Chance Qualifier |
C | Blitz |
---|---|
C | Jabbz |
C | JerAx |
1st | (2017)
1 | MATUMBAMAN |
---|---|
2 | miCKe |
3 | zai |
4 | Boxi |
5 | iNSaNiA |
1st | (2017)
Last Chance Qualifier |
Results[edit]
Group Stage[edit]
Group A[edit]
Standings | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Evil Geniuses | 7-0-2 | 14-4 | |||
2. | Team Liquid | 5-3-1 | 13-5 | |||
3. | PSG.LGD | 4-4-1 | 12-6 | |||
4. | OG | 4-2-3 | 10-8 | |||
5. | Hokori | 2-5-2 | 9-9 | |||
6. | Royal Never Give Up | 4-1-4 | 9-9 | |||
7. | Gaimin Gladiators | 2-4-3 | 8-10 | |||
8. | BOOM Esports | 1-3-5 | 5-13 | |||
9. | Soniqs | 1-3-5 | 5-13 | |||
10. | BetBoom Team | 0-5-4 | 5-13 |
8th-10th Place Tiebreaker | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
1. | BOOM Esports | 2-0 | ||||
2. | BetBoom Team | 0-1 | ||||
2. | Soniqs | 0-1 |
1-1Oct 16 | 0-2Oct 17 | 0-2Oct 15 | 1-1Oct 16 | 1-1Oct 18 | 1-1Oct 17 | 0-2Oct 15 | 1-1Oct 17 | 0-2Oct 15 | ||
1-1Oct 16 | 2-0Oct 18 | 1-1Oct 16 | 1-1Oct 15 | 0-2Oct 17 | 0-2Oct 15 | 0-2Oct 15 | 0-2Oct 17 | 0-2Oct 17 | ||
2-0Oct 17 | 0-2Oct 18 | 2-0Oct 17 | 2-0Oct 16 | 2-0Oct 15 | 2-0Oct 15 | 2-0Oct 17 | 2-0Oct 15 | 0-2Oct 16 | ||
2-0Oct 15 | 1-1Oct 16 | 0-2Oct 17 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 17 | 0-2Oct 15 | 0-2Oct 16 | 2-0Oct 18 | 1-1Oct 17 | ||
1-1Oct 16 | 1-1Oct 15 | 0-2Oct 16 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 17 | 2-0Oct 17 | 2-0Oct 17 | 0-2Oct 18 | ||
1-1Oct 18 | 2-0Oct 17 | 0-2Oct 15 | 1-1Oct 17 | 1-1Oct 15 | 2-0Oct 16 | 2-0Oct 17 | 1-1Oct 15 | 2-0Oct 16 | ||
1-1Oct 17 | 2-0Oct 15 | 0-2Oct 15 | 2-0Oct 15 | 1-1Oct 17 | 0-2Oct 16 | 2-0Oct 18 | 2-0Oct 16 | 0-2Oct 17 | ||
2-0Oct 15 | 2-0Oct 15 | 0-2Oct 17 | 2-0Oct 16 | 0-2Oct 17 | 0-2Oct 17 | 0-2Oct 18 | 2-0Oct 16 | 1-1Oct 15 | ||
1-1Oct 17 | 2-0Oct 17 | 0-2Oct 15 | 0-2Oct 18 | 0-2Oct 17 | 1-1Oct 15 | 0-2Oct 16 | 0-2Oct 16 | 1-1Oct 15 | ||
2-0Oct 15 | 2-0Oct 17 | 2-0Oct 16 | 1-1Oct 17 | 2-0Oct 18 | 0-2Oct 16 | 2-0Oct 17 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 15 | ||
Group B[edit]
Standings | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Tundra Esports | 5-4-0 | 14-4 | |||
2. | Team Secret | 5-3-1 | 13-5 | |||
3. | Thunder Awaken | 2-6-1 | 10-8 | |||
4. | Team Aster | 3-4-2 | 10-8 | |||
5. | Fnatic | 3-3-3 | 9-9 | |||
6. | Team Spirit | 1-7-1 | 9-9 | |||
7. | beastcoast | 2-4-3 | 8-10 | |||
8. | Entity | 1-4-4 | 6-12 | |||
9. | Talon Esports | 2-2-5 | 6-12 | |||
10. | TSM | 0-5-4 | 5-13 |
8th-9th Place Tiebreaker | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Entity | 1-0 | 2-0 | |||
2. | Talon Esports | 0-1 | 0-2 |
2-0Oct 16 | 1-1Oct 16 | 0-2Oct 17 | 0-2Oct 18 | 1-1Oct 18 | 2-0Oct 15 | 2-0Oct 16 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 17 | ||
0-2Oct 16 | 1-1Oct 15 | 0-2Oct 16 | 0-2Oct 15 | 1-1Oct 18 | 2-0Oct 17 | 2-0Oct 17 | 1-1Oct 16 | 1-1Oct 18 | ||
1-1Oct 16 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 16 | 0-2Oct 17 | 0-2Oct 15 | 0-2Oct 18 | 1-1Oct 17 | 0-2Oct 18 | 2-0Oct 16 | ||
2-0Oct 17 | 2-0Oct 16 | 1-1Oct 16 | 1-1Oct 16 | 1-1Oct 15 | 0-2Oct 17 | 2-0Oct 18 | 0-2Oct 18 | 0-2Oct 15 | ||
2-0Oct 18 | 2-0Oct 15 | 2-0Oct 17 | 1-1Oct 16 | 1-1Oct 17 | 2-0Oct 18 | 2-0Oct 16 | 0-2Oct 16 | 1-1Oct 15 | ||
1-1Oct 18 | 1-1Oct 18 | 2-0Oct 15 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 17 | 1-1Oct 16 | 1-1Oct 16 | 0-2Oct 17 | 1-1Oct 16 | ||
0-2Oct 15 | 0-2Oct 17 | 2-0Oct 18 | 2-0Oct 17 | 0-2Oct 18 | 1-1Oct 16 | 1-1Oct 15 | 0-2Oct 16 | 0-2Oct 16 | ||
0-2Oct 16 | 0-2Oct 17 | 1-1Oct 17 | 0-2Oct 18 | 0-2Oct 16 | 1-1Oct 16 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 18 | ||
1-1Oct 15 | 1-1Oct 16 | 2-0Oct 18 | 2-0Oct 18 | 2-0Oct 16 | 2-0Oct 17 | 2-0Oct 16 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 17 | ||
1-1Oct 17 | 1-1Oct 18 | 0-2Oct 16 | 2-0Oct 15 | 1-1Oct 15 | 1-1Oct 16 | 2-0Oct 16 | 1-1Oct 18 | 1-1Oct 17 | ||
- Click here for more information about the Group Stage Day 1-2 matches.
- Click here for more information about the Group Stage Day 3-4 matches.
Main Event[edit]
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Upper Bracket R1 (Bo3) Upper Bracket R2 (Bo3) Upper Bracket Final (Bo3) Grand Final (Bo5) Lower Bracket R1 (Bo1) Lower Bracket R2 (Bo3) Lower Bracket R3 (Bo3) Lower Bracket R4 (Bo3) Lower Bracket R5 (Bo3) Lower Bracket Final (Bo3) |