From Wikipedia, the free encyclopedia
The 2012 Red Deer Curling Classic was held from November 2 to 5 at the Red Deer Curling Club in Red Deer , Alberta as part of the 2012–13 World Curling Tour . The event was held in a triple knockout format. The purse for the men's event was CAD $33,000, of which the winner, Brendan Bottcher , received CAD$9,000.[1] The purse for the women's event was CAD$36,000, of which the winner, Chelsea Carey , received CAD$9,500.[2] Bottcher defeated Kevin Koe in the men's final with a score of 6–3, while Carey defeated Kaitlyn Lawes , who was skipping in place of Jennifer Jones , in the women's final with a score of 7–3.
The teams are listed as follows:[3]
Skip
Third
Second
Lead
Locale
Tom Appelman
Brent Bawel
Ted Appelman
Brendan Melnyk
Edmonton , Alberta
Rob Armitage
Keith Glover
Randy Ponich
Wilf Edgar
Red Deer , Alberta
Matthew Blandford
Evan Asmussen
Brent Hamilton
Brad Chyz
Calgary , Alberta
Brendan Bottcher
Micky Lizmore
Bradley Thiessen
Karrick Martin
Edmonton , Alberta
Nathan Connolly
Brandon Klassen
Adam Enright
Parker Konschuh
Edmonton , Alberta
Warren Cross
Dean Darwent
Jim Wallbank
Chad Jones
Edmonton , Alberta
Josh Heidt
Brock Montgomery
Matt Lang
Dustin Kidby
Kerrobert, Saskatchewan
Joel Jordison
Jason Ackerman
Brent Goeres
Curtis Horwath
Moose Jaw , Saskatchewan
Jamie Koe
Tom Naugler
Brad Chorostkowski
Rob Borden
Yellowknife , Northwest Territories
Kevin Koe
Pat Simmons
Carter Rycroft
Nolan Thiessen
Edmonton , Alberta
Liu Rui
Xu Xiaoming
Zang Jialiang
Ba Dexin
Harbin , China
Scott Manners
Tyler Lang
Ryan Deis
Mike Armstrong
North Battleford, Saskatchewan
Rick McKague
Jim Moats
Doug McNish
Paul Strandlund
Edmonton , Alberta
Sven Michel
Claudio Pätz
Sandro Trolliet
Simon Gempeler
Adelboden , Switzerland
Leon Moch
Delvin Moch
Kyle Wagner
Greg Sjolie
Medicine Hat , Alberta
Darren Moulding
Scott Cruickshank
Shaun Planaden
Kyle Iverson
Calgary , Alberta
Sean O'Connor
Rob Johnson
Ryan O'Connor
Dan Bubola
Calgary , Alberta
Kevin Park
Shane Park
Josh Burns
Eric Richard
Edmonton , Alberta
Dan Petryk (fourth)
Steve Petryk (skip)
Roland Robinson
Thomas Usselman
Calgary , Alberta
Randie Shen
Brendon Liu
Nicolas Hsu
Justin Hsu
Taipei , Chinese Taipei
Justin Sluchinski
Aaron Sluchinski
Dylan Webster
Craig Bourgonje
Airdrie , Alberta
Charley Thomas
J. D. Lind
Dominic Daemen
Matthew Ng
Calgary , Alberta
Brock Virtue
Braeden Moskowy
Chris Schille
D. J Kidby
Regina , Saskatchewan
Wade White
Kevin Tym
Dan Holowaychuk
George White
Edmonton , Alberta
Jeremy Hodges (fourth)
Matt Willerton (skip)
Craig MacAlpine
Chris Evernden
Edmonton , Alberta
Kevin Yablonski
Vance Elder
Harrison Boss
Matthew McDonald
Calgary , Alberta
Zou Dejia
Chen Lu'an
Ji Yangsong
Li Guangxu
Harbin , China
Knockout results [ edit ]
Source:[4] [5] [6]
A event [ edit ]
B event [ edit ]
C event [ edit ]
Playoffs [ edit ]
Source:[7]
The teams are listed as follows:[8]
Skip
Third
Second
Lead
Locale
Brett Barber
Robyn Silvernagle
Kailena Bay
Dayna Demmans
Regina, Saskatchewan
Cheryl Bernard
Susan O'Connor
Lori Olson-Johns
Shannon Aleksic
Calgary , Alberta
Chelsea Carey
Kristy McDonald
Kristen Foster
Lindsay Titheridge
Winnipeg , Manitoba
Laura Crocker
Sarah Wilkes
Rebecca Pattison
Jen Gates
Edmonton , Alberta
Deanna Doig
Kim Schneider
Colleen Ackerman
Michelle McIvor
Kronau, Saskatchewan
Tanilla Doyle
Joelle Horn
Lindsay Amundsen-Meyer
Christina Faulkner
Edmonton , Alberta
Lisa Eyamie
Maria Bushell
Jodi Marthaller
Valerie Hamende
High River , Alberta
Tiffany Game
Vanessa Pouliot
Jennifer Van Wieren
Melissa Pierce
Edmonton , Alberta
Michèle Jäggi
Marisa Winkelhausen
Stéphanie Jäggi
Malanie Barbezät
Bern , Switzerland
Heather Jensen
Shana Snell
Heather Rogers
Carly Quigley
Airdrie, Alberta
Kaitlyn Lawes
Kirsten Wall
Jill Officer
Dawn Askin
Winnipeg , Manitoba
Shannon Kleibrink
Bronwen Webster
Kalynn Park
Chelsey Matson
Calgary , Alberta
Allison MacInnes
Grace MacInnes
Diane Gushulak
Jacalyn Brown
Kamloops , British Columbia
Lindsay Makichuk
Amy Janko
Jessica Monk
Kristina Hadden
Edmonton , Alberta
Amy Nixon
Nadine Chyz
Whitney Eckstrand
Tracy Bush
Calgary /Red Deer , Alberta
Ayumi Ogasawara
Yumie Funayama
Kaho Onodera
Michiko Tomabechi
Sapporo , Japan
Mirjam Ott
Carmen Schäfer
Carmen Küng
Janine Greiner
Davos , Switzerland
Trish Paulsen
Kari Kennedy
Sarah Collins
Kari Paulsen
Saskatoon , Saskatchewan
Jocelyn Peterman
Brittany Tran
Rebecca Konschuh
Kristine Anderson
Red Deer , Alberta
Marilou Richter
Darah Provencal
Jessie Sanderson
Sandra Comadina
New Westminster, British Columbia
Leslie Rogers
Suzanne Walker
Jenilee Goertzen
Kelsey Latawiec
Edmonton , Alberta
Anna Sidorova
Ludmila Privivkova
Margarita Fomina
Ekaterina Galkina
Moscow , Russia
Manuela Siegrist
Alina Pätz
Nadine Lehmann
Nicole Dünki
Basel, Switzerland
Renée Sonnenberg
Lawnie MacDonald
Cary-Anne Sallows
Rona Pasika
Edmonton , Alberta
Barb Spencer
Katie Spencer
Ainsley Champagne
Raunora Westcott
Winnipeg , Manitoba
Tiffany Steuber
Megan Anderson
Lisa Miller
Cindy Westgard
Edmonton , Alberta
Valerie Sweeting
Dana Ferguson
Joanne Taylor
Rachelle Pidherny
Edmonton , Alberta
Jill Thurston
Kristen Phillips
Brette Richards
Kendra Georges
Winnipeg , Manitoba
Silvana Tirinzoni
Marlene Albrecht
Esther Neuenschwander
Sandra Gantenbein
Aarau , Switzerland
Crystal Webster
Erin Carmody
Geri-Lynn Ramsay
Samantha Preston
Calgary , Alberta
Holly Whyte
Heather Steele
Cori Dunbar
Jamie Forth
Edmonton , Alberta
Kelly Wood
Teejay Haichert
Kelsey Dutton
Janelle Tyler
Swift Current, Saskatchewan
Knockout results [ edit ]
Source:[9] [10] [11]
A event [ edit ]
B event [ edit ]
C event [ edit ]
Playoffs [ edit ]
[12]
References [ edit ]
^ "Men's Event" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Women's Event" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Men's Teams" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Men's A Event" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Men's B Event" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Men's C Event" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Men's Playoffs" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Women's Teams" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Women's A Event" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Women's B Event" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Women's C Event" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
^ "Women's Playoffs" . CurlingZone . Retrieved July 27, 2020 .
External links [ edit ]