VOLLEYBALL
High school boys volleyball: Which central Ohio players earned all-region honors?
Columbus Dispatch
Here are the all-region boys volleyball honors for the regions featuring central Ohio teams. The awards were selected by the Ohio Boys Scholastic Volleyball Coaches Association.
Division I, Region 1
First team
- Caden Whiteside, Olentangy Liberty, outside hitter, senior (Player of the Year)
- Jackson VanWormer, Pickerington North, middle blocker, senior
- Andrew Rakocy, New Albany, outside hitter, senior
- Parker Van Horne, Olentangy Berlin, setter, senior
- Kyle Buchwalter, Pickerington North, opposite-side hitter, senior
- Connor Severson, Olentangy Liberty, setter, senior
- Mitch Zebner, Olentangy Berlin, middle blocker, senior
Second team
- Jake Koch, Olentangy Liberty, middle blocker, senior
- Parker Gantt, Mount Vernon, setter, outside hitter/opposite-side hitter, senior
- Carter Shomock, Olentangy, outside hitter, senior
- Nate Boggs, Gahanna Lincoln, outside hitter, junior
- Zack Karns, Mount Vernon, middle blocker, senior
- Jordan Dyer, Pickerington North, outside hitter, junior
- Austin Mallory, Olentangy Liberty, libero, senior
Honorable mention
- Adam Sutton, New Albany, libero, junior
- Lord Ryan Ramos, Reynoldsburg, setter, sophomore
- Tylee Jones, Westerville North, outside hitter/middle blocker, senior
- Hayden Van Horne, Olentangy Berlin, outside hitter, junior
- Owen Moss, Olentangy, libero, junior
- Drew Vensko, Pickerington North, setter, junior
- Hunter Trace, Mount Vernon, libero/outside hitter, senior
- Anthony Myers, Reynoldsburg, outside hitter, senior
- Cleveland Brown Jr., Licking Heights, outside hitter, junior
- Maleke Aaron, Licking Heights, middle blocker, senior
- Ryan Severson, Olentangy Liberty, outside hitter, senior
- Leo Harden, Westerville South, opposite-side hitter, junior
- Colin Hetterscheidt, Gahanna Lincoln, outside hitter, junior
- Zack Black, Mount Vernon, outside hitter/setter, sophomore
- Jack Torson, Olentangy Liberty, middle blocker, senior
- Lincoln Hake, Olentangy Orange, outside hitter, senior
- Jack Lenocker, Delaware Hayes, outside hitter, senior
- Neil Gordon, Whetstone, outside hitter, senior
- Carter Weber, Westerville Central, middle blocker, junior
- Kifle Pearson, Gahanna Lincoln, libero, sophomore
Coach of the Year: Dave Hale, Olentangy Liberty
Coaches Achievement Award: Matt Bailey, Reynoldsburg
Division I, Region 3
First team
- Finn Rubin, Thomas Worthington, middle blocker, junior (Player of the Year)
- Aidan Kolb, Hilliard Darby, outside hitter, senior
- Cam Rau, Upper Arlington, outside hitter, senior
- Mason Heit, Hilliard Darby, setter, senior
- Howard Towers, Beavercreek, outside hitter/middle blocker, senior
- Brady Kilgren, Dublin Jerome, middle blocker, senior
- J.T. McGuire, Thomas Worthington, outside hitter, junior
Second team
- Connor Rokoff, Hilliard Davidson, middle blocker, senior
- Hayden Honchul, Trenton Edgewood, middle blocker, senior
- Will Poth, Upper Arlington, outside hitter, junior
- Kingsley Ackah, Hilliard Darby, middle blocker, senior
- Dylan Ludwig, Dublin Coffman, outside hitter, senior
- Thaiven Thy, Briggs, libero, junior
- Ryan Monahan, Hilliard Davidson, outside hitter, junior
Honorable mention
- Parker Hanson, Beavercreek, outside hitter, junior
- Will Swary, Hilliard Bradley, setter, senior
- Wyatt Jones, Beavercreek, setter/outside hitter, senior
- Dylan Johnson, Thomas Worthington, opposite-side hitter, junior
- Grant Hapner, Centerville, outside hitter, senior
- Kennan MacDonald, Dublin Jerome, setter, senior
- Henry Fronczak, Worthington Kilbourne, libero, senior
- Jahan Rasekhy, Dublin Jerome, outside hitter, sophomore
- Bradley Patrick, Middletown, setter/outside hitter, senior
- Jonah Combs, Trenton Edgewood, outside hitter, senior
- Carter Pierce, Hilliard Darby, middle blocker, senior
- Logan South, Dublin Coffman, libero, junior
- Jack Geletka, Upper Arlington, middle blocker, senior
- Jadyn Ricks, Huber Heights Wayne, outside hitter/setter, senior
- Joe Alford, Hilliard Bradley, middle blocker, junior
- Adam Hartt, Kettering Fairmont, middle blocker, junior
- Ian Dawson, Worthington Kilbourne, opposite-side hitter, senior
- Logan Asp, Hilliard Davidson, setter, junior
Coach of the Year: Brian Lawless, Thomas Worthington
Coaches Achievement Award: Phil Nagy, Upper Arlington
Division II, Region 5
First team
- Mladen Tague, St. Charles, opposite-side hitter, senior (Player of the Year)
- Mercer Cutright, Chillicothe, outside hitter, junior
- Jack Koesters, St. Charles, outside hitter, senior
- George Smith, Watterson, outside hitter, junior
- Alec Martin, Westfall, outside hitter, senior
- Lucas Sprague, Chillicothe, setter, senior
- Aaron Firmalan, DeSales, outside hitter, senior
Second team
- Thomas Clark, St. Charles, setter, senior
- Stuart Hankinson, St. Charles, outside hitter, senior
- Dominic Trolli, DeSales, setter, sophomore
- A.J. Harvey, Watterson, setter, junior
- Thomas Williams, Hartley, outside hitter, senior
- Kael Grothaus, Dayton Carroll, libero, junior
- Justin Rubia, Chillicothe, libero, senior
Honorable mention
- Avry Justus, Westfall, libero, senior
- Elijah Hardiesty, Chillicothe, middle blocker, senior
- Caleb Goecke, Dayton Carroll, setter, sophomore
- Andrew Bassetti, Hartley, defensive specialist, senior
- Casey Althouse, DeSales, outside hitter, junior
- Camden Manley, East Dayton Christian, outside hitter, senior
- Connor Cole, St. Charles, middle blocker, senior
- Michael LaSusa, St. Charles, libero, junior
- Aaron Tran, DeSales, libero, senior
- Grady Gallagher, Watterson, outside hitter, sophomore
- Thomas Aubrey, Independence, outside hitter, junior
Coach of the Year: Ned Gruber, St. Charles
Coaches Achievement Award: Chad Moehl, Westfall